С ъс 100 лева се е увеличила сумата за издръжка на тричленно семейство от двама възрастни и дете до 14 години през септември спрямо края на миналата година.
Елена Иванова
Това сочат данни на КНСБ. Според тях в момента, за да може да се храни и да купува стоки, необходими за живот, както и да си плаща сметките, едно семейство трябва да има месечен приход 1984 лева или нето по 992 лева на човек. За сравнение миналата година домакинствата са покривали разходите с 1884 лв.
Сред причините за поскъпването на живота у нас е инфлацията, най-вече тази при храните и горивата. Природният газ е около 5 пъти по-скъп, а цената на електроенергията за бизнеса се е качила 4 пъти. В цената на петрола скокът е в размер на 55% от началото на годината. При храните пък по-значително нарастване има в цената на хляба и зърнените храни (4,2%), на млякото и млечните продукти (4,2%), както и на животинските и растителните масла, където ръстът се равнява на 16,3%.
Всъщност по изчисления на Института за социални и синдикални изследвания 1,6 млн. българи не могат да си позволят нищо друго, освен да покриват нуждите си от храна и да плащат сметките си за комунални услуги. „През зимния период 27,5% от населението не може да поддържа дома си достатъчно топъл, сочат данните на Евростат”, заявиха още от КНСБ. Това безспорно се отразява и на здравето на българите, убедени са те. Очаква се заради ръста на цените тази зима хората, които ще ограничат разходите за отопление, да са 2,3 млн. българи.
Изчисления на КНСБ сочат, че в момента с минималната заплата, която е 650 лева, не стигат за покриване на разходите за храна и сметки, тъй като тези разходи са с 3,6% повече. Затова от синдикалната организация предлагат от нова година възнаграждението за труд да скочи на 764 лева и въвеждане на необлагаем минимум.


















