Д ефицитът ще се свие до 2,8 на сто през тази и следващата година, дългът да нарасне до 25,1% през 2025 г.

Това е записано в прогнозата за икономиката на Европейската комисия. Според тях ръстът на дълга ще продължи и през следващата годинаq като ще стигне 27,1 на сто. В края на миналата година той е възлизал на 24,1 на стоq или 48,846 млрд. лв.

Инфлацията за април 2025 г. в ЕС

 Инфлацията за април 2025 г. в ЕС
Евростат

Икономиката ни през настоящата година ще забави темпа си на растеж от 2,8 на сто през 2024 г. до 2 на сто и ще достигне 2,1 на сто през 2026 година. Забавянето в растежа е обусловено както от вътрешни, така и от външни фактори.

Потреблението на домакинствата в България ще нараства по-умерено заради значителната им склонност да спестяват и на фона на временно по-високата инфлация, посочва ЕК.

Инфлация

Очаква се инфлацията в България да се ускори до 3,6 на сто през 2025 г. и отново да се забави до 1,8 на сто през 2026 година. Повишаването на потребителските цени в България в началото на 2025 г. идва на фона на възстановяване на 20 на сто на ставката на данък добавена стойност (ДДС) за хляба и за ресторантите, на по-високите акцизи върху тютюневите изделия, поскъпването на електроенергията, на природния газ, на редица други комунални услуги, както и на хранителните продукти, сочи анализът на Еврокомисията.

Прогнозата на ЕК за заплатите е, че ще продължат да нарастват в обществения сектор заради ръста на търсенето на хора

 Прогнозата на ЕК за заплатите е, че ще продължат да нарастват в обществения сектор заради ръста на търсенето на хора
Телеграф

Според данните на Евростат има забавяне на годишния темп на нарастването на инфлацията до 2,8 на сто през април от 4 на сто, отчетени през март. На месечна основа през миналия месец е регистрирана отрицателна инфлация (-1,2 на сто).

Инвестиции

Еврокомисията понижава своята прогноза за износа на България на фона на потиснатото външно търсене и засилената конкуренция на международните пазари. Тя предвижда, че частните инвестиции в страната ще намалеят, докато публичните ще бъдат подкрепени от засиленото усвояване на средства от фондовете на Европейския съюз.

Европейската комисия очаква да продължи умереното нарастване на заплатите в частния сектор в България, съчетано с частични съкращения на работни места, свързани с „влошената икономическа среда и необходимостта от запазване на конкурентоспособността“ на фирмите. Очаква се заплатите в обществения сектор да нараснат през 2025 г. в условията на стабилно наемане на служители.

Инфлацията се вмества в критерия за еврото

България се вмества в критерия за ценова стабилност във връзка с приемане на еврото и през април, съобщи Министерството на финансите.

Данните на Евростат бяха публикувани вчера на сайта на институцията. Според тях референтната стойност на критерия за инфлацията се изчислява на 2,8%. България се вмества в този критерий с 2,7% стойност на 12-месечната инфлация.

Припомняме, че за да покрие критерия за ценова стабилност, инфлацията у нас не бива да надхвърля тази в страните с най-нисък показател плюс 1,5 пункта.