П арламентът избра своя представител в новата Комисия за противодействие на корупцията. Спорният избор очерта остри линии на разделение в Народното събрание, докато опозицията се изправи твърдо срещу кандидатурата.
Гласуване под силен натиск
Процедурата беше заложена като първа точка в дневния ред на депутатите. Кандидатурата на Пламен Тодоров беше одобрена със 124 гласа „за“.
Депутатите ще изберат член на Комисията за противодействие на корупцията
В същото време 71 народни представители гласуваха „против“. Опозиционният фронт обедини 27 депутати от ГЕРБ-СДС, 19 от „Демократична България“, 14 от „Продължаваме промяната“ и 11 от „Възраждане“.
Единствен играч на терена
Пламен Тодоров беше официалното предложение на управляващите от „Прогресивна България“. Той бе и единственият кандидат, издигнат за ключовия пост.
НА ПЪРВО ЧЕТЕНЕ: Депутатите създадоха Комисия за противодействие на корупцията
Преди да стигне до пленарната залата, кандидатът вече беше преминал през задължително изслушване в ресорната парламентарна комисия.
Ротация на върха
Новосъздадената Комисия за противодействие на корупцията се състои от общо петима души. Членовете ѝ ще я председателстват на ротационен принцип.
Своите представители в органа вече избраха Висшият адвокатски съвет, Върховният касационен съд, Народното събрание и президентът. Очаква се последният член да бъде излъчен от Върховния административен съд.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НИ В YOUTUBE
Добавете „Телеграф“ сред предпочитаните си източници в Google


















