Г Д „Гражданска въздухоплавателна администрация“ (ГД ГВА) констатира редица пропуски на наземните оператори при обслужването на пътници на летище Бургас, както и на тези във Варна и София, след извънредни проверки, разпоредени от вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов. Основен акцент на инспекциите е качеството на обслужването при транспортиране на пътниците между терминалите и самолетите.
Пропуски, установени на Летище Бургас
На Летище Бургас са проверени шест полета на 11 юни. "Тук много от автобусите изобщо нямат климатици, отново не се използва ниското ниво за слизане и качване на пътниците, никой не помага на трудноподвижни пътници или майки с деца, липсва информация", уточни в пост във фейсбук Гроздан Караджов. Сходни проблеми са открити и на летищата във Варна и София.
Проверки и в трите града
Инспектирана е работата на четирите оператора „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“, „Суиспорт България“, „Голдеър Хендлинг България“ (в Бургас и Варна) и „СОФ Кънект“ (в София). Констатациите са еднакви – недостатъчна хигиена в автобусите, неработещи климатици, липса на информация към пътниците.
Мерки и санкции
ГД ГВА ще наложи предвидените в закона максимални санкции на четирите наземни оператора. Тъй като по закон в момента те са до 500 лв., вицепремиерът Гроздан Караджов разпореди глобите да бъдат преразгледани и актуализирани. До всички наземни оператори инструкции за отстраняване на установените пропуски: задължително почистване на автобусите преди всяка смяна и след всеки курс, информиране на пътниците при забавяния и назначаване на допълнителен служител за придружаване при необходимост. Изисква се въвеждането на стандарт за култура на обслужване със срок до 31 юли.
Проверките ще продължат
Министър Караджов е категоричен: „Крайно време е да се разбере, че комфортът на пътниците не е само някакво красиво пожелание, а задължително изискване, ако искаме да сме нормална европейска държава.“ Контролът на летищата ще бъде постоянен – до трайно подобряване на обслужването, инспекциите ще са ежеседмични, а впоследствие – поне веднъж месечно."
„Непоносима жега, претъпкан автобус, неработещ климатик и груб персонал – това са оплакванията, които пътниците споделят и които проверките потвърдиха“, посочва още министърът. „Ситуацията в Бургас и останалите аеропорти през летния сезон не бива да се повтаря. Мерките ще се прилагат стриктно до гарантиране на европейско ниво на обслужване.“
Всички предписани мерки трябва да бъдат изпълнени в най-кратък срок, а контролът върху качеството на услугата ще продължи без компромиси, заявяват от министерството на транспорта, писа БНР.