Н ов порой предизвика наводнения в десетки населени места на община Петрич. Залети са пътища, улици са превърнати в реки, наводнени са мазета и приземни етажи на жилищни постройки. Интензивните валежи в паднаха през изминалите часове. Обстановката се усложнява с продължаващия дъжд. Тежко е положението със стръмните улици в осемте села на Подгорието, които са неасфалтирани. Те са като разкопани от силния дъжд.

Има сигнали за наводнени мазета и приземни етажи на къщи на улиците "Кирил и Методий" и "България" в града. Тежка техника е изпратена на зеленчуковата борса в Кърналово заради наводнение в района, залят с вода от преляло дере е републиканският път до село Ръждак. Там също работи тежка техника, за да не се стигне до по-критична ситуация. Тежко е положението и в квартал "Бухото" в Петрич.

Отчетените данни от четирите метеорологични станции в общината са: гр. Петрич – 75 литра на квадратен метър, с. Ключ – 40 литра на квадратен метър, с. Рупите – 32 литра на квадратен метър, х. „Конгур“ – 86 литра на квадратен метър. Количеството е паднало само в рамките на около 5 часа. Очакват се още около 15 литра на квадратен метър. Прогнозата е валежите да продължат до 17:00 часа. Дежурни екипи на Община Петрич обхождат критичните места, познати в подобни ситуации като проблемни. Действията се координират с всички други учреждения, които в аварийни случаи подкрепят работата на общината.

"Работим непрекъснато на терен. Проблемът е, че на доста места има критични ситуации. Много вода идва от гората, снегът се топи и това доведе до бързо покачване на нивото на дерета и реки. Към момента няма сигнали за бедстващи хора и за откъснати от света населени места", заяви за „Телеграф“ Кирил Стойков, секретар на община Петрич.

Само преди три месеца, в края на ноември, интензивните валежи доведоха до обявяване на бедствено положение в Петричко. в района. Тогава също имаше залети с вода пътища, наводнени приземни етажи и мазета в няколко петрички села - Рупите, Кърналово и Генерал Тодоров.