И стински екшън се разрази в пленарната зала, след като депутатите от „Възраждане“ и ПП-ДБ почти стигнаха до бой заради... руския език! Дали е култура или кремълска пропаганда – спорът бързо ескалира и едва не прерасна във физическо меле.
Повод за скандала стана декларация на „Възраждане“, в която отново бяха замесени тежки обвинения – този път към ПП-ДБ, че искат да „забраняват езици“. За капак, нарекоха ги и „еничари“. Реакцията не закъсня – Манол Пейков от ПП-ДБ се качи на трибуната и буквално взриви залата с лични нападки по адрес на лидера на „Възраждане“ Костадин Костадинов.
От групата на Костадинов отнесоха наказание за това, че нарекоха „еничари“ народните представители от ПП-ДБ, които поискаха в писмо от МОН да направи проверка за пропагандната дейност на руски фондации в нашите училища.
„Излъга за ваксините, докато се ваксинира. Излъга за лева, докато държи спестяванията си в евро. Позира с фашисти, докато се прави на патриот! Смотльо!“, изригна Пейков.
Нещата загрубяха още повече, когато той обвини Костадинов, че „лижеше подметките на Путин от 20-ия ред на Червения площад“, а после атакува и неговия съпартиец Цончо Ганев, наричайки го „сол ташак“. Ганев пък, по думите на Пейков, „лъжел за негово пиянство“, въпреки че Пейков твърди, че е „един от малкото в парламента, които не пият капка алкохол“.
СКАНДАЛ В ПАРЛАМЕНТА: Квесторите се намесиха! (ВИДЕО)
Секунди по-късно депутатите от „Възраждане“ обградиха трибуната, квесторите се втурнаха да разделят враждуващите, а депутатът Йордан Иванов се опита с тяло да спре Пейков да достигне до реален сблъсък.
ДОКАТО ИЗБИРАТ ШЕФ НА НС: Тупаници в парламента! (ВИДЕО)
Председателката на парламента Наталия Киселова незабавно обяви 15-минутна почивка, а накрая – изключи микрофона на Пейков, когато обидите станаха твърде много дори за пленарните стени.
След взривоопасната първа част на пленарния цирк, Костадин Костадинов се завърна на трибуната – този път в ролята на обиден, но яростен обвинител. Със заявката за "лично обяснение", лидерът на „Възраждане“ използва времето си, за да нарече Манол Пейков „същество, лъжец и клеветник“, и категорично отрече всички твърдения, отправени по негов адрес.
„Никога не съм имал спестявания в чужда валута. Не съм се ваксинирал! Всичко е откровена лъжа!“, гръмна Костадинов от трибуната. „Ще ви осъдя! Не дрон, самолет да купите няма да можете!“, закани се той директно към Пейков.
В разгара на гнева си, Костадинов избухна отново с думата „същество“, което провокира председателката на парламента Наталия Киселова да му спре микрофона, както беше направила и с Пейков по-рано.
Спорът не остана само на личностно ниво – прерасна и в дебат за значението на думата „еничари“. Костадинов настоя, че е използвал израза в "исторически контекст", а Киселова контрира хладно, че в случая е бил „явно политически инструмент за обида“.
„Не само правната, но и историческата култура Ви липсва!“, размахваше пръст Костадинов, визирайки ПП-ДБ.
„Тези хора нападат вярата, историята, църквата и валутата ни! Те са еничари и ще ги наричаме така – с или без наказания!“, закле се лидерът на „Възраждане“, докато залата бучеше от възгласи и забележки.
Киселова, сякаш в ролята на учителка на разбеснял се клас, напомни: „Всички сме представители на българския народ. Не бива да обиждаме избирателите си!“