Р езервациите за почивка в България се задържат на нивото от миналата година с малък ръст, надявам се да го запазим. Това заяви министърът на туризма Ирена Георгиева.
Конфликтът в Близкия изток, който започна в края на февруари, ще се отрази тежко на световния туризъм и особено на страните в близост до него. Но в тази тежка ситуация има и шанс за родния бранш.
В момента все още нямаме точни цифри за щетите, които кризата нанесе.
„Изпитахме влиянието по няколко начина. Бяха прекратени много пътувания, които бяха планирани до края на април в Близкия изток. Всичко това са потенциални загуби за туроператорите, които осъществяват изходящ туризъм“, обясни Георгиева пред БНТ.
Тя подчерта, че войната в Близкия изток „не дава решително отражение в момента“ на цените на самолетните билети, които се очаква или вече поскъпват заради скока на цените на горивата.
„Следим летния сезон, туроператорите не споделят, че има отказ от пътувания заради скъпи билети. Надяваме се поскъпването на самолетното гориво да не стигне до там, че да поскъпнат пакетните услуги“, каза още служебният министърът.
В същото време кризата може да бъде и възможност за българския туризъм заради затварянето на редица пазари.
„Наблюдаваме такъв процес, нашите основни пазари са европейски. Те се ориентират към европейски дестинации. Кризата може да се окаже шанс и е важно да използваме тази възможност от гледна точка на летния туризъм“, заяви Георгиева. Тя уточни, че засилваме нашето присъствие на пазарите в Централна Европа – Чехия, Полша, Словакия, където по думите й имаме потенциал.
Стана ясно още, че туризмът в България все повече разчита на вноса на работна ръка. За миналата година са издадени 24 хиляди разрешителни.
„Само за първите три месеца на тази година са издадени 12 хиляди разрешителни за работа на чужденци в сферата на туризма. Имаме напредък по процедурите, но не правим компромис със сигурността“, заяви министър Георгиева.
Освен от Индия и Узбекистан, внасяме работна ръка от Индонезия, Филипините, Киргизстан.
Източник: БГНЕС



















