Г оляма икона на Св. Иван стои от 40 дни като захвърлена на входа на Рилския манастир. За това сигнализираха туристи пред „Телеграф“.

 Шосе

„Ликът на пазителя на българския народ, вместо да бъде поставен някъде достойно или на постамент, стои край шосето, целият увит в найлони и подпрян върху палета, сякаш е някаква стока в склад“, описа поклонник, често посещаващ обителта.

Източници на „Телеграф“ докладваха, че иконата е дело на рилския монах зограф отец Павел. Преди години пред манастира е имало негов Свети Иван върху ламарина, но след ремонта на шосето святото изображение било премахнато. Сега е нарисувал ново, но игуменът не му го приемал. Накрая иконата е взета от македонския гражданин Зоки Христе, който от свое име скоро щял да дойде и да я дари на обителта. А дотогава временно била положена в храстите.

Иконата на св. Иван стои от 40 дни като захвърлена на входа на Рилския манастир

 Иконата на св. Иван стои от 40 дни като захвърлена на входа на Рилския манастир

Крамоли

Местни хора от близките рилски села разказаха още, че монахът е много талантлив зограф, но от години е в лоши отношения с игумена на Рилския манастир Адрианополски епископ Евлогий. Защо са се скарали навремето, никой не отваря дума. Видим е само резултатът – йеромонах Павел Спандолиев е натирен да служи в близкия метох, намиращ се под манастира.

Той обаче не спирал да прилага дарбата, дадена му от Бога. Наскоро се прочува с това, че рисува и дарява свое копие на чудотворна Богородица Покровителка за закрила и утеха на почернения от пожара македонски град Кочани. Много от иконите по пътя за Рилския манастир срещу катастрофи също са негови. Той прави икони и за самата обител, но игуменът така и не ги приема, въпреки че формално се води иконописец на Рилския манастир.

Петима

Понастоящем ставропигиалната обител е пълна с мирски служители, като се обитава от едва петима иноци (Йосиф, Варлаам, Теофилакт, Виталий и Нектарий). След крамоли напуска певецът Калистрат, а отец Павел е пратен преди години в заточение в метоха Рила.

На фона на това православни отци коментират, че монасите и монахините в България вече са на изчезване. Молителите от черното духовенство са едва 200-250 на брой. За сравнение в съседна Гърция са над 10 хиляди, а в Румъния – над 15 хиляди.

Иконописецът отец Павел: Спряха ми заплатата, пращат ме овчар

„Телеграф“ успя да се свърже със зографа – отец Павел. Ето какво сподели той: „Нищо лошо не искам да кажа за игумена епископ Евлогий. Пиша му писма, търся благословение винаги когато рисувам и нищо. Уж говорим нещо, а накрая нищо. Сега, изглежда, отказва да вземе иконата само защото е моя. Ама аз имам духовно право да реставрирам старата икона на св. Иван, която беше толкова години пред манастира, или да сложа нова. Такава и направих. Искам да е на старото място, че сега е по-надолу и св. Иван стои като изпъден. Сложих й найлон накрая, че да не я препикават кучетата. Един мирянин от Македония реши да я приеме и предаде от свое име като дарение.

На фона на това игуменът ми спира втори месец монашеската заплата. Как живея в тия тежки времена, а и сам си купувам боите за иконите – не ме питайте. Смятам от понеделник да отида до Светия синод в София – не знам какво да правя вече. Последно получих нареждане да стана овчар на Рилския манастир, при положение че чобанин си има. Значи – аз не разбирам от животни и доене, а от зография. Цял живот това съм правил и още се уча и усъвършенствам. Добре че от Кочани ми дават работа хората, за да оцелявам. Аз цена нямам – колкото дадат. Поръчаха ми икона на Исус Христос. Ама аз сега овце ли да гледам, да зографисвам ли?

св. Иван стои от 40 дни като захвърлена на входа на Рилския манастир

 св. Иван стои от 40 дни като захвърлена на входа на Рилския манастир

Епископ Евлогий: Монахът е зограф самозванец

„Отец Павел не живее в манастира, а в метоха Рила. Той е самозван иконописец, прави си каквото си иска. По шосето слага икони, без никой да му е разрешил, а после ходи да изнудва, в това число и кметовете.“ Това коментира пред „Телеграф“ игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий. По думите му иконописецът нямал никаква работна етика или тапия – свидетелство за правоспособност. „Поръчат му икона 20 на 30 см, а той дава метър на метър и 20. Непрестанно ми се оплакват хора от него. Сега даже водим процедури за наказания за него“, информира духовникът. 

На въпрос, вярно ли е спряна монашеската заплата на зографа за два месеца и е пратен пастир, игуменът отговори: „Първо имаме решение на манастирския събор да се грижи за стадото на Рилския манастир. Той не подписа заповедта и затова сме му спрели заплатата. Защото той де факто не работи нищо. И аз съм му казвал, че той е най-младият пенсионер в Българската православна църква. Защото взима даже не пенсия, а пълна заплата, без да работи.“

Игуменът призна, че с отец Павел имат крамоли от години. Твърди, че със старите игумени монахът също е имал проблеми, заради което e местен в други епархии.