Н а 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева, съобщи БНТ.

Тя прокарва нови пътища в БТА и БНТ, с емблематични репортажи, интервюта и филми от горещите световни точки.

Специалист по индийска и японска култура, до последно тя правеше репортажи за „По света и у нас“. Наричана от колеги, близки и приятели Ди Ди Кей, тя впечатляваше всички със силата на духа, професионализма и сърдечността си.

Тя беше един от най-значимите и уважавани журналисти в страната, оставила дълбока следа в българската медийна история.

Даниела Кънева започва кариерата си в БТА и БНТ през 70-те години на миналия век. Тя е първият български кореспондент, изпратен в Япония, и първата чуждестранна журналистка, акредитирана там. Нейните репортажи и филми от Азия, особено от Япония и Индия, се отличаваха с дълбочина, емоционалност и професионализъм. През 2011 г. тя получава най-високото японско отличие — Орден на изгряващото слънце, златни и сребърни лъчи, за изключителния си принос в укрепването на българо-японските отношения.

През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния значим принос към българската журналистика.

Завинаги ще я помним като "самурай на словото", чийто глас и поглед към света вдъхновяваха поколения български журналисти и зрители.

Екипът на “Телеграф“ изказва съболезнования на близките на Даниела Кънева.