С офийският парк „Заимов“ няма да бъде преименуван на „Оборище“. Столичният общински съвет реши зеленото пространство да запази досегашното си наименование. Обратът стана факт, след като областният управител на София върна решението за ново разглеждане.
Политически разкол в съвета
ИСТОРИЧЕСКО: Паркът „Заимов“ вече се казва „Оборище“!
Мартин Заимов пред „Телеграф“: Дядо ми не е давал информация за армията
Гласуването в градския парламент отцепи ясна демаркационна линия между политическите сили. Общо 28 общински съветници подкрепиха парка да запази името си „Заимов“. За тази позиция се обединиха представителите на „БСП за България“, „Възраждане“, „Има такъв народ“ и независими общински съветници. На срещуположния полюс останаха от „Продължаваме промяната - Демократична България“ и „Синя София“, които настояваха за промяната.
Хронология на преименуването
Отлагат преименуването на пл. „Александър Невски“!
Паркът беше преименуван на „Оборище“ в края на май. Тогава вносителите на доклада Иван Сотиров, Веселин Калановски, Антон Койчев и Грети Стефанова се аргументираха с нееднозначното възприемане на генерал Владимир Заимов в българската историческа памет. Според техните мотиви името „Оборище“ се възприема напълно положително от всички съграждани и е по-целесъобразно.
Процедурен червен картон от държавата
Политическият план обаче беше блокиран от държавната власт. На 11 юни областният управител на София Йовелина Тихова върна официално доклада в СОС. Причината за пълното спиране на решението е тежко нарушение на официалната общинска наредба за именуване и преименуване на обекти. Текстът ясно указва, че промяна се допуска само за възстановяване на историческо наименование, справедливост или при дублиране на имена, каквито условия в случая не са налице.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НИ В YOUTUBE
Добавете „Телеграф“ сред предпочитаните си източници в Google


















