- Проф. Рачев, какво време ще ни поднесе юни след хладния май?
- Преди няколко дни си говорихме за тропични нощи. Оказа се, че те вече са факт. Наблюдават се главно по поречието на река Дунав, което е съвсем нормално. В Оряхово и Силистра бяха отчетени минимални температури за нощта над 20 градуса. При положение че температурите през деня минаха 30 градуса, то вече говорим и за тропични дни. При тях максималната температура е над 30 градуса през деня, а минималната рано сутрин не пада под 20 градуса. Това са типични показатели за тропични дни и нощи. Това е типично за България. Малко раничко започнаха да се случват.
- Докога ще продължи да е така топло?
- Оказва се, че това нахлуване на топъл въздух е доста по-мощно и ще продължи до неделния ден включително. В понеделник и вторник започва слабо захлаждане с около 3-4 градуса, но на фона на 30-35 градуса максимални температури това няма да се усети кой знае колко съществено. Ударно почва лятото. До този момент средните температури са нормални за месец юни. Малко по-хладно беше на 1 и на 2 юни, когато средните денонощни температури бяха под норма. Очаква се този месец да бъде по-топъл от нормалното, а под нормалното разбираме температури в равнинната част на страната от почти 20 градуса и малко повече от 23,5 градуса. Това са нормите за последния 30-годишен период от 1991 до 2020 година. Това са едни от най-топлите години не само в Европа, но и в целия свят. Така че е доста топло на много високата многогодишна норма.
- Какво ще бъде лятото?
- Лятото се очаква да бъде топло и малко по-сухо от нормалното. През последните дни се получи един разнобой между двата големи прогнозни модела – на Европейския център по средносрочни прогнози и на Националната агенция за океаните и атмосферата на САЩ (НОАА). Тук отварям една скоба – НОАА изпитва много сериозни трудности, защото американският президент Доналд Тръмп оряза бюджета й за следващата 2026 година. Всички сектори, които са на държавна издръжка в САЩ, страдат доста. В това число и Американската метеорологична служба, чийто бюджет е орязан с 55%. Въпреки това хората продължават да работят. Европейският модел дава прогноза с доста по-топло време за България в сравнение с американския модел. Той прогнозира с повече от половин градус по-топло лято в сравнение с тази най-съвременна норма. Американският модел пък е доста по-пестелив. Той дори твърди, че средната лятна температура за България ще си остане в нормата или ще бъде евентуално малко над нормата. Има съществена разлика между двата модела с почти повече от половин градус, което за три месеца не е малко. Миналата година лятото беше много горещо. Юни беше с 3,5 градуса над нормата, а юли и август – с 3 градуса над обичайното. Засега прогнозите показват, че идващото лято няма да е чак толкова топло, колкото миналото.
- Кога се очаква температурата на морската вода да е приятна за къпане?
- Мога да кажа смело, че през последните дни температурата на морската вода по родното черноморско крайбрежие трайно надмина 20 градуса. Дори в района на Калиакра надмина 22 градуса. Тези градуси са измерени на прибоя – там, където е най-топло. Хубавото е, че в момента и до края на седмицата в повечето случаи вятърът ще е с източна компонента по морето. Това означава, че вятърт ще бута топлата вода на повърхността към крайбрежието и тя ще се задържи точно на морския бряг, което е чудесно. Всички, които ще се разходят събота и неделя до морето, ще се радват на много слънчево, много топло време и отгоре на всичко на морска вода, в която спокойно могат да се къпят, особено мъжете. Могат да се топнат бързичко и да излязат, но водата със сигурност ще бъде поне 22 градуса. В момента слънцето е много високо. Практически е най-високо на хоризонта в този момент и много силно пече.
- Лятото дойде изведнъж.
- Да, изведнъж стана доста топло и организмът се нуждае от няколко дни, за да се адаптира. Затова моят апел към по-възрастните е, ако имат някаква спешна работа навън, да сложат една шапка на главата, особено за времето от 12 докъм 16 часа. Слънцето е много силно и трябва да се внимава, защото, съчетано с температури над 30 градуса, винаги може да доведе до дискомфорт. На младите хора то няма да повлияе особено. Така че времето е добро. Очаква ни символичното захлаждане и връщане в нормите за месеца в понеделник и вторник, след което от сряда до следващата събота и неделя температурите ще тръгнат нагоре с още 2 градуса. Първата половина на юни се очертава топла и с много слънце, с температури над нормата с поне градус и половина-два. Американският модел дава прогноза за превалявания в понеделник и вторник в Западна България, докато американският модел е жестоко сух.
- Казахте, че лятото ще бъде сухо. Има ли опасност от пресъхване на язовирите?
- Тези дни се появиха доста катастрофични прогнози за дълги периоди на по-топло и сухо време, много слънчево греене и над нормални температури. Трудно е да се предвиди времето в такива детайли, защото то не е еднакво дори на европейския континент. Това са динамични модели, които се променят седмично и предстои да се следи как ще се развият тези машинни модели. Уважаемите читатели сигурно не си спомнят, но миналото лято беше доста сухо. Юни месец изпълни едва 60% от валежната си норма, юли – 70%, а август беше още по-сух, като паднаха едва 50 на сто от очакваните валежи. Обръщам внимание на факта, че август по принцип е сух месец. Ние говорим за половината от това количество, което за равнинната част на България е между 35 и 50 литра на квадратен метър. Следователно валежите през миналия август са били едва 15-20, най-много до 30 литра на квадратен метър. Язовирите в края на лятото и началото на есента бяха на много ниски нива. Засега вода има в питейните язовири. Дори критичните язовири като „Широка поляна“ и „Камчия“ се понапълниха. Ако водата се използва само и единствено за питейни нужни, няма никакво основание за тревога и водата ще стигне през цялото лято. Това е много важно да се знае, защото тук се намесва поливане и електропроизводство, което не е коректно, защото това е водата на хората. Недопустимо е в България да има половин милион души, които са на временен или постоянен режим на водата. Тук става въпрос за първата четвърт на 21-ви век. Това просто е безумие. Очаква се валежите през лятото да бъдат малко по-малки – с около 10% от нормалното, а нормалното е някъде между 100 и 150-160 литра на квадратен метър извън планинската част. Това е сезонната сума на валежите.
- Чуждите медии излизат със заглавия „Ла Ниня е мъртва“ и твърдят, че това ще окаже влияние на климата. Обяснете за какво става въпрос.
- Една от причините да се вещае горещо време и лято, както и температури, по-високи дори от миналата година, е именно Ла Ниня. Ла Ниня е обратното явление на Ел Ниньо. Ел Ниньо е топла океанска вода, която тръгва от екваториалната част на Тихия океан и която заема няколко десетки милиона квадратни километра, като е насочена от Индонезия към Перу. Тази топла вода променя част от атмосферната циркулация и допълнително затопля глобалната атмосфера и това води до повече валежи в южните щати, по-сухо време в западните щати, определя времето до известна степен и в Европа, макар че няма някаква много ясна и стройна зависимост между нещата. В момента ние не сме във фаза Ел Ниньо. Трябваше да бъдем във фаза Ла Ниня, при която се очаква температурата на океанската вода в района на този климатичен феномен в екваториалната част на Тихия океан да е с 1-1,5 градуса по-студена от нормалното. Ла Ниня обаче не се прояви по този начин и не е толкова ярко изразена. Това означава, че милиони квадратни километра морска повърхност няма да е толкова студена, колкото би трябвало да бъде. Затова излизат и материали, че това лятото ще бъде много топло.
Другото, което е интересно за читателите, е, че се очаква Земята да достигне до едно невиждано до този момент в съвременната история на човечеството ниво на въглероден диоксид. Тук намесвам отново американския президент Тръмп. Има слухове, че недоимъкът на Американската метеорологична организация ще доведе до това – да бъде закрита една емблематична за метеоролозите и климатолозите станция. Тя измерва съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата. Тъй като се намира на Хаваите и е нависоко, където няма никакви предприятия и няма кой да замърсява въздуха, нейните показания от 1958 година са много точни и полезни, за да се знае какво се случва с глобалното съдържание на въглероден диоксид в атмосферата. Ще бъде безумие и кощунство, ако тази станция бъде закрита, защото благодарение на нейните измервания хората си правят прогнози и анализи за измененията на климата.
Това е той:
Преподавател в катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ на Геолого-географския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“
Специалист в областите възобновяеми енергийни ресурси и качество на атмосферния въздух
Автор е на десетки научни статии и трудове
Заместник-председател на Българската асоциация на туристическите агенции и председател на Алианса на туристическата индустрия в България
