0

Л евски победи Ботев с 1:0 във Враца в последния мач и за двата отбора за 2023 година в Първа лига. Победното попадение за тима на Николай Костов отбеляза Дарлан, негово първо в официален мач за "сините".

Така с гола си Дарлан донесе важните три точки за отбора и за треньора Николай Костов, като потвърди бразилската зависимост в атака на Левски. С общо 15 гола от общо 30 в досегашните 20 мача в Първа лига - 5 на Рикардиньо, 4 на Роналдо, 3 на Уелтън, 2 за Цунами и един на Дарлан, бразилците са допринесли за 7 от 10-те победи на "сините" и за 3 от хиксовете през есенния полусезон.

Треньорът на Левски Николай Костов бе принуден да промени схемата на игра, тъй като не можеше да разчита на крайните си защитници - Жереми Петрис и Вандерсон Цунами и поради тази причина "сините" започнаха с трима централни защитници.

Първата опасна атака в мача бе в полза на Левски, като Марин Петков бе изведен от Дарлан отляво по крилото и центрира добре, но Спас Георгиев от домакините изчисти в последния момент пред Рикардиньо.

В 29-ата минута Дарлан бе изведен от Уелтън в наказателното поле на гостите, но Киконда му изби топката в корнер. Веднага след изпълнението му Левски, който игра в този мач с жълти екипи, сбърка, което позволи на Генов да пусне към Марко Мажуга, който шутира от малък ъгъл, но Андреев спря топката с крак.

В 32-рата минута Левски откри резултата, като наказаи грешка на Ботев при изнасянето на топката. Дарлан овладя в наказателното поле с гръб, финтира защитник, обърна се и би, вратарят Федерико Бариос не се намеси добре и топката мина зад гърба му - 0:1.

След почивката в 50-ата минута Рикардиньо бе изведен сам зад защитата на Ботев, като прехвърли вратаря и вратата, но и без това тъчреферът вдигна флага за засада. Малко по-късно Уелтън проби отляво и влезе навътре, като стреля, но Бариос успя да улови топката.

След час игра Рикардиньо получи контузия и се наложи да бъде сменен принудително, като на негово място влезе младият Преслав Бачев, който се бе разписал в първия мач между двата отбора в София.

Малко по-късно Браян Мендоса от врачани падна в наказателното поле, търсейки дузпа, но съдията Георги Давидов бе категоричен, че няма нарушение.

Уелтън си изкара жълт картон, който е пети за него и ще пропусне първата официална среща за 2024 година.

Така Левски завърши годината с 10 победи и 35 точки, които му позволиха да излезе временно на четвърто място в класирането. Ботев (Враца) остана предпоследен и ще има много работа през пролетта.

Първа лига, 20-ти кръг, събота:

Ботев (Враца) - Левски - 0:1 (0:1)
стадион "Христо Ботев", Враца

Ботев: Федерико Бариос, Марио Киконда (65 - Красимир Тодоров), Мартин Христов, Диого Барбоса, Едуардо Кунде, Стефан Велев, Браян Мендоса (81 - Мартин Смоленски), Бубакар Траоре (46 - Жан-Пиер да Силва), Спас Георгиев (89 - Жуниор Джиле), Даниел Генов, Марко Мажуга;; треньор Христо Янев

Левски: Пламен Андреев, Келиан ван дер Каап, Кристиан Димитров (78 - Цунами), Хосе Кордоба, Асен Чандъров, Андриан Краев, Дарлан, Марин Петков, Роналдо, Уелтън (90+3 - Асими Фадига), Рикардиньо (62 - Преслав Бачев); треньор Николай Костов
голмайстор: 0:1 Дарлан 32

Съдия - Георги Давидов

Асистенти - Никифор Велков, Мартин Мачев

Жълти картони - Марко Мажуга, Едуардо Кунде (Ботев), Асен Чандъров, Марин Петков, Уелтън, Келиан ван дер Каап (Левски)

По-рано в събота:

Локомотив (София) - Арда (Кърджали) - 0:1 (0:0)
голмайстор: 0:1 Станислав Иванов 84

Черно море - Славия - 3:0 (1:0)
голмайстори: 1:0 Алекс Фернандес 25, 2:0 Алекс Фернандес 57, 3:0 Васил Панайотов 69

в неделя: ЦСКА 1948 – Крумовград, отев (Пловдив) - Хебър (Пазарджик), ЦСКА-София – Лудогорец,
понеделник: Локомотив (Пловдив) - Пирин (Благоевград), Берое (Стара Загора) - Етър (Велико Търново)

1. Черно море       20 13   6   1   35:16   45 точки
 2. ЦСКА-София       19 12   6   1   39:10   42
 3. Лудогорец        18 12   3   3   47:12   39
 4. Левски           20 10   5   5   30:15   35
 5. Локомотив (Пд)   19 10   5   4   31:21   35
 6. ЦСКА 1948        17  9   5   3   22:11   32