0

Б ългария загуби с 1:2 от Хърватия и втората си контрола в Катар.

„Лъвовете“ бяха близо да изненадат световния вицешампион, след като Кирил Десподов откри резултата в средата на втората част. При радостта си след гола обаче футболист №1 у нас за 2021 г. направи голяма глупост, събличайки  фланелката си и получи втори жълт и червен картон. След това опитният съперник обърна мача с голове на Лука Модрич от дузпа и Андрей Крамарич.

Селекционерът Ясен Петров направи четири промени сред титулярите в сравнение с 11-те, които стартираха при загубата с 1:2 от Катар. Вратарят Светослав Вуцов, Единсон Йорданов, Ивайло Чочев и Радослав Кирилов започнаха вместо Николай Михайлов, Васил Божиков, Георги Костадинов и Спас Делев. За Хърватия големите звезди Лука Модрич, Матео Ковачич и Иван Перишич очаквано започнаха срещата на резервната скамейка.

Световните вицешампиони започнаха по-активно и още в началото Ливая пропусна да засече центриране на Влашич. След това пред нападателя на Хайдук (Сплит) се откри нов шанс, но стреля с глава над гредата. В 10-ата минута Баришич нанесе опасен удар от границата на пеналта, но Вуцов се разтегна и спаси. След това вратарят на Славия бе на мястото си и при шут на дебютанта за „ватрените“ Никола Моро. „Трикольорите“ създадоха първата си голова ситуация в 25-ата минута, когато Десподов изведе отдясно в наказателното поле непокрития Радослав Кирилов. Капитанът на Славия стреля силно в близкия ъгъл, но вратарят Ивушич се намеси решително. До края на полувремето Вуцов спаси удари на Баришич и Оршич.

На полувремето Атанас Илиев замени Мартин Минчев, докато Иван Перишич влезе на мястото на Домагой Вида за хърватите. Малко след почивката Неделев шутира от малък ъгъл, но Ивушич не позволи да бъде изненадан. В 59-ата минута Оршич стреля директно от пряк свободен удар, като топката тупна точно пред Вуцов, отби се в левия страничен стълб и излезе в аут. След час игра на терена се появиха Георги Йомов и Георги Костадинов, които замениха Кирилов и  Чочев. В 63-ата минута Дуйе Чалета-Цар извърши нарушение срещу Десподов и получи втори жълт и респективно червен картон. Турицов пък получи травма и бе заменен от Мики Орачев.

В 69-ата минута Илиев изведе Десподов сам срещу вратаря. Нападателят на Лудогорец стреля под плонжа на Ивушич и откри резултата. В радостта си Десподов свали фланелката си, а реферът от Катар го изгони от игра с втори жълт картон.

Веднага след това Лука Модрич влезе на терена. Четвърт час преди края съдията отсъди спорна дузпа за нарушение на Орачев срещу резервата Андрей Крамарич. Зад топката застана Лука Модрич, който не остави шанс на Вуцов за 1:1. В 80-ата минута Крамарич литна в пеналта Андреа Христов и Орачев, след което с чудесен удар в далечния ъгъл направи 2:1 за тима на Златко Далич. Малко след това трима от нашите излязоха срещу един защитник, но Доминик Янков се забави и загуби топката. Това бе второ поражение за „лъвовете“ в рамките на 3 дни, след като преди това отстъпиха с 1:2 и на домакина на Мондиал 2022 Катар.