Е дна доста неприятна тенденция за Левски е в ход пред предстоящото 168-о издание на Вечното дерби в Първа лига. И тя е, че „сините“ се намират в серия 13 поредни мача без победа над ЦСКА, когато сблъсъкът е в плейофите от сезона. Общият брой на дербитата в тази допълнителна втора фаза на първенството са 14, като Левски спечели само първото, а след това победата непрекъснато му изплъзва. А въпросното дерби, дори не бе на „Васил Левски“, а на „Герена“. Става дума за двубоя на 24 април 2002 година. Тогава Левски победи с 2:0 с гол на Саша Симонович, за когото това бе дебют в дербито, а Георги Иванов, който бе дежурния реализатор по онова време, също се разписа. Ответният двубой в онези плейофи бе на „Армията“, а ЦСКА го спечели с 1:0. „Сините“ вече бяха спечелили златен дубъл и този мач нямаше значение за крайното класиране. За „червените“, водени в онзи мач от Стоян Йорданов се разписа Владо Манчев. Това е и последният засега мач между двата отбора, който не се предаваше пряко по телевизия, заради визитата на тогавашния глава на Римокатолическата църква – Папа Йоан Павел Втори.
В следващите 12 години плейофи нямаше. Вторият сезон с такива беше 2013/14. Тогава в първия плейофен мач ЦСКА измъкна драматичен успех с 1:0 с късен гол на Пламен Крачунов. Пак с късни голове „червените“ биха и в следващия двубой на 21 април 2014. Двубоят вървеше 1:1 с голове на Омар Косоко и Радослав Цонев, когато в 85-ата минута Аймен Белаид сгреши и Иван Стоянов направи 2:1 за ЦСКА. А дълбоко в добавеното време сърбинът Иван Маркович оформи крайното 3:1 след асистенция на завърналия се в червените редици Мартин Петров. През следващия сезон 2014/15, както и през 2020/21, Левски не беше в най-горната възможна група на плейофите и двата тима се разминаха. През 2015/16 такива по регламент нямаше, до и да имаше, ЦСКА не беше в елита и дербитата нямаше как да се проведат.
С новия формат за сезон 2016/17 „червените“ се завърнаха сред най-добрите, а в плейофите бяха безапелационни срещу Левски – два успеха с по 3:0. В първия се разписаха Арсенио, Кирил Десподов и Фернандо Каранга. Във втория пък португалецът Давид Шимао два пъти изненада от фалове Николай Кръстев, а между тези две попадения се разписа и колумбиецът Густаво Кулма.
Целият текст – в днешния брой на „Мач Телеграф“



















