0

С гол от дузпа на Преслав Йорданов в 45+1 мин. Пирин сензационно победи с 1:0 шампиона Лудогорец насред неговата "Хювефарма Арена" в Разград в мач от 22-ия кръг на първенството. Тя бе отсъдена за спъване на Кондраков в пеналта на „орлите“. След дълго разглеждане на видеозапис – за евентуална засада на украинеца и дали е бил в пеналтерията, реферът отсъди наказателен удар, който Йорданов превърна в гол.

Дали срамът срещу Пирин малко след отпадането с конфузно изпълнение на дузпи срещу Андерлехт в Лигата на конференциите, ще се окаже последен мач на треньора Анте Шимунджа, ще се разбере бързо. Резилът за 11-кратните шампиони е още по-унизителен, тъй като е срещу Пирин, отборът с най-ниска цена на състава в елита ни - 3,62 милиона евро според сайта "Трансфермаркт", срещу 39,7 милиона евро за Лудогорец.

Показателно бе,че словенският треньор на Лудогорец - Анте Шимуджа, отказа да говори, както е задължен, след изненадващата загуба на българския шампион от Пирин, той си тръгна под викове от трибуните "Оставка!".

След мача пред камерата застана помощник треньорът на "зелените" - Светослав Дяков, който призна, че подобна игра не отива на отбор като Лудогорец. Секунди след края на срещата феновете на Лудогорец изразиха бурно недоволство от представянето на отбора и мощно скандираха "оставка". В следващите дни се очаква да стане ясно дали ще има промени в клуба, що се касае до спортно-технически план.

Пирин унизи Лудогорец насред Разград, треньорът Шимунджа чу викове "Оставка" (ГАЛЕРИЯ)
Лудогорец Пирин Благоевград Лудогорец Пирин Благоевград Лудогорец Пирин Благоевград
95

"Орлетата" от Благоевград, играли в червено, пък поднесоха неочакван подарък на лидера от Борисовата градина в битката за титлата.

Благоевградчани се бранеха храбро и успяха да вземат важни три точки в борбата си оставане в елита. Пирин се изравни по точки с Хебър на 14-15-о място. Двата отбора имат по 16 точки.

Играчите на Лудогорец доминираха през целия мач, отправиха 19 удара, изпълниха 9 корнера, но топката така и не влезе във вратата на Пирин.

Поражението е второ за разградчани в шампионата.

Лудогорец започна по-активно на "Хювефарма Арена", но трудно намираше пролуки в добре подредената защита на гостите.

Дебют за разградчани записа новото попълнение Тодор Неделев, който в 6-а минута изведе Кирил Десподов от дясно, последва центриране, но Раи Насименто не успя да нанесе точен удар. Десподов изведе Лудогорец с капитанската лента, след като титулярният капитан Антон Недялков получи контузия на загрявката и не се появи в игра.

В 16-а минута отново Десподов проби по десния флаг и центрира, но Игор Тиаго стреля с глава покрай левия страничен стълб.

Пирин предимно се бранеше, но в 30-а минута изпусна чиста ситуация за гол, след като Чебрайло Макрецкис бе изведе сам срещу вратаря Падт, но не успя да го преодолее.

В самия край на първата част Даниил Кондраков получи дълъг пас, преодоля Франко Русо и бе фаулиран на линията на наказателното поле.

След дълго преглеждане на ситуацията с ВАР главният рефер Ивелин Занев отсъди дузпа за Пирин, която опитният Преслав Йорданов хладнокръвно превърна в гол и Пирин се оттегли с гол аванс на почивката.

Треньорът на Лудогорец Анте Шимунджа опита да освежи атаката на своя тим и на полувремето замени неубедителните Клод Гонсалвеш и Раи Насименто, включвайки в игра Педро Нареси и Спас Делев. С началото на второто полувреме шампионите вдигнаха темпото и обсадиха вратата на гостите от Благоевград.

В 67-а минута Десподов стреля отблизо, но Ковальов спаси, а в последвалото разбъркване никой от разградския отбор не успя да нанесе завършващ удар. Десетина минути по-късно влезлият като резерва Доминик Янков направи пропуск, след като от чиста позиция стреля над вратата.
До края Лудогорец опита всичко, но дори даденото от съдията десетминутно продължение не помогна на тима да стигне поне до изравнителен гол.

Всички напъни на "орлите" да обърнат мача срещу "орлетата" от Благоевград удариха на камък в самоотвержената стена от тела в червено, с какъвто екип излязоха гостите. Недостатъчни се оказаха и 10-те минути добавено време, дадени от рефера Ивелин Занев.

В последната минута резервата на Пирин Марсел Бибишков бе изведен абсолютно сам срещу Падт, но вратарят изби с крак удара му.

Лудогорец се нуждаеше от задължителна победа, която изглеждаше сигурна на теория, тъй като изостава на 4 т. от лидера, а Пирин се бори със зъби и нокти да се спаси от изпадане от елита.

МАЧЪТ

Лудогорец - Пирин  -  0:1 (0:1)

Стадион „Хювефарма Арена“, Разград

Лудогорец: Серджио Падт, Пипа (60-Доминик Янков), Франко Русо, Оливие Вердон, Дени Групер, Клод Гонсалвеш (46-Педро Нареси), Мануел Шоу (60-Якуб Пьотровски), Рaй Насименто (46-Спас Делев), Тодор Неделев, Кирил Десподов, Игор Тиаго

Треньор Анте Шимунджа (Словения)

Пирин: Максим Ковальов, Андрей Йорданов, Раян Сенхаджи, Мартин Бачев, Славчо Шоколаров (90+2-Дмитри Семенив), Мартин Смоленски (90-Венцислав Бенгюзов), Чебраилс Макрецкис, Иван Тасев (77-Марсел Бибишков), Преслав Йорданов  (71-Борис Тютюков), Даниил Кондраков

Първенство на България по футбол, мачове от 22-ия кръг:

Хебър (Пазарджик) - Левски (София)       - 0:2 (0:1)
голмайстор 0:1 Рикардиньо 18, 0:2 Рикардиньо 73

Ботев (Враца) - Славия (София)             - 1:0 (0:0)

голмайстор 1:0 Браян Переа 90

червени картони: Велко Йеленкович (Славия) 76, Мартин Кавдански (Ботев) 87, Момчил Цветанов (Бонев) 90+5

Лудогорец (Разград) - Пирин (Благоевград) - 0:1 (0:1)

голмайстор: 0:1 Преслав Йорданов 45+1-дузпа

в понеделник:
Арда (Кърджали) - Спартак 1918 (Варна)

от събота:

ЦСКА-София - Локомотив (Пловдив)           - 1:1 (1:1)

голмайстори: 1:0 Дюкенс Назон 9, 1:1 Ерик Сорга 41

пропусната дузпа: Юрген Матай 87 (ЦСКА-София)

Черно море (Варна) - Ботев (Пловдив)        - 1:2 (1:1)

голмайстори: 0:1 Красиан Колев 7, 1:1 Мазир Сула 19, 1:2 Уме Емануел 51

Берое (Стара Загора) - Септември (София) - 1:2 (1:0)

голмайстори: 1:0 Вини Трибуле 41, 1:1 Димитър Костадинов 54, 1:2 Мартин Петков 85

от петък:
Локомотив 1929 (София) - ЦСКА 1948 (София) - 0:6 (0:2)

голмайстори: 0:1 Радослав Кирилов 2, 0:2 Парвизджан Умарбаев 42, 0:3 Елитон 51, 0:4 Евгений Сердюк 72, 0:5 Евгений Сердюк 75, 0:6 Ивайло Чочев 86-дузпа