0

С човек повече България рухна 1:2 в Подгорица срещу Черна гора в евроквалификация, в която докрая играем за здраве в група G. Догодина може да отпразнуваме юбилей - 20 години от последното участие на първия ни отбор на финали на голямо първенство (Евро 2004).

В неделя вечерта Йоветич съсече нашите с победния си гол в 97-ата мин. Ударът е подобен на изравнителния гол на Сърбия за 1:1 в Разград на 20 юни, паднал от нищото в последните секунди на мача.

И в Черна гора цамбурнахме като срещу Сърбия - накрая (ГАЛЕРИЯ)
Черна гора България Черна гора България Черна гора България
84

Срещата не беше за фенове със слаби нерви, като предложи инфарктни моменти - пропусната дузпа от капитана Кирил Десподов, пропилени много възможности за гол, греда за Черна гора и поражение в 7-ата минута на добавеното време.

Тимът на Черна гора остана с 10 човека на терена след час игра, когато Спас Делев „извади“ червен картон на Игор Вуячич в комбинация със спечелената дузпа.

В последните 20 минути българският тим без никакво съмнение доминираше, но се оказа "клиент" на черногорците, записали втора победа и натрупали 6 точки в актива си благодарение на селекцията ,водена от Кръстаич.

В сравнение със загубената контрола с Иран преди три дни селекционерът Младен Кърстаич пусна в игра вратарят Иван Дюлгеров, Кристиян Димитров, Валентин Антов, Патрик-Габриел Галчев и Спас Делев.

В 20-ата минута пред българския отбор се откри чудесна възможност, след като Кирил Десподов пусна през центъра подаване към Лукас Петков, който изпревари Шипчич, но падайки ударът му се спря в тялото на вратаря Миятович.

В 42-а минута българската защита не се ориентира както трябва и остави през центъра да мине пас към Марко Бакич, който излезе сам срещу Дюлгеров, който излезе и спаси сигурен гол.

Бакич падна на земята, за да си издейства ялов ВАР за евентуална дузпа.

В първата минута на добавеното време обаче Стефан Савич даде аванс на домакините след изпълнение на ъглов удар от Марко Янкович. Жарко Томашевич стреля с глава, вратарят Дюлгеров отби, но опитният капитан на черногорците се оказа на правилното място и с отсечена тупалка направи 1:0.

Българският отбор заигра по-активно през второто полувреме и 14 минути след неговото начало стигна до дузпа. Резервата Делев спечели дузпата, преди която подхвана атаката от дъгата пред българската врата.

С акцията си той наказа двойно домакините (поне така изглеждаше тогава): дузпа и втори жълт, и следващ червен картон за фаулиралия го Вуячич.

Зад топката застана капитанът ни Десподов, осветяван в очите с лазери от трибуните, а ударът му бе спасен от вратаря на домакините Миятович.

След пропуска селекционерът Кърстаич направи три промени, вкара Доминик Янков, Йоан Стоянов и Преслав Боруков. Промени и схемата на игра, поставяйки четирима бранители с бекове вместо тримата централни в началото.

Веднага след това българите изпуснаха още една възможност, отново чрез Лукас Петков, който от 5 метра не засече центровка на Спас Делев.

Резерва донесе – Преслав Боруков. Нападателят на Арда се пребори за една топка, пусна към Спас Делев, който би по диагонала отдясно.

Топката се върна от гредата при Боруков и той просто я бутна в мрежата за 1:1.

И с човек по-малко домакините не спряха да застрашават вратата на България. 3 мин. Преди края на редовното време резервата Йоветич след корнер разтърси напречния дирек.

В ответната атака Доминик Янков с пробив от ляво стреля близо до гредата в аут. След него Димо Кръстев в 90-ата минута изтормози на макс Миятович, който извади в ъглов удар.

В 4-ата минута на добавеното време Чочев не успя да улучи вратата след чудесно свалена топка от Боруков.

И наказанието дойде: в 97-ата минута при центриране на Дритон Цамай опитният Йоветич изпревари български защитник и с глава хлъзна  топката до лявата греда на Дюлгеров, за да донесе успеха на домакините.

С 2 точки от 5 мача  България е на последното място в групата, удобно в случай на команда отгоре "последните да станат първи".

До края ни предстоят 2 домакински мача - с Литва на 14 октомври и с Унгария на 16 ноември, и едно гостуване - в Белград срещу Сърбия на 19 ноември.

Статистика
Черна гора – България 2:1 (1:0)
Градски стадион Подгорица: 7000 зрители
Черна гора: Милан Миятович, Андрия Вукчевич, Игор Вуячич, Марко Янкович (84 – Марко Вукчевич), Никола Кърстович (75 – Дритон Цамай), Стефан Савич, Марко Бакич (84 – Стефан Мугоша), Стефан Лончар, Урош Джурджевич (46 – Стеван Йоветич), Никола Шипчич (26 – Жарко Томашевич), Адам Марушич;

България: Иван Дюлгеров, Кристиян Димитров (74 – Преслав Боруков), Димо Кръстев, Валентин Антов, Виктор Попов, Илия Груев, Андриан Краев (64 – Доминик Янков), Патрик-Габриел Галчев (64 – Йоан Стоянов),
Георги Русев (46 - Спас Делев), Кирил Десподов, Лукас Петков (84 – Ивайло Чочев)

Голмайстори: 1:0 Стефан Савич 45+1, 1:1 Преслав Боруков 79, 2:1 Стеван Йоветич 90+7

Пропусната дузпа: Кирил Десподов (България) – 61-а минута

Жълти картони: Игор Вуячич, Урош Джурджевич, Никола Кърстович (Черна гора), Виктор Попов (България)

Главен съдия: Харм Озмерс (Германия)

ВАР-съдия: Кристиан Дингерт (Германия)

В друг мач от група G един от фаворитите за първото място Сърбия гостува на Литва - от 21:45 ч.  Във временното класиране води Унгария с 10 точки от 4 мача, Черна гора излезе втора с 8 точки от 5 мача, Сърбия е със 7 от 4 мача, следват Литва с 2 от 4 мача и България с 2 точки и голова разлика 3:8 от 5 мача.