0

С лавия завърши наравно 0:0 у дома с Пирин Благоевград в двубой от 27-ия кръг от Първа лига и остана без победа в три поредни срещи, както и в трети домакински мач (2:2 с Ботев Пловдив, 1:2 с Локо Пловдив и 0:0 с Пирин).

„Орлетата“ от Благоевград пък вече 6 мача не познават горчилката на загубата в Първа лига – с 4 хикса (Арда, Хебър, Крумовград и сега Славия) и 2 победи (с по 2:1 над Ботев във Враца и 2:1 с Етър).

23-годишният украински вратар Максим Ковальов заключи вратата си на стадиона в "Овча купел", а цената му продължава главоломно да расте с екипа на Пирин. Справка в "Трансфермаркт" показва, че при идването си в Благоевград през септември 2021 г. от Кристал Херсон пазарната стойност на Ковальов е била 10 000 евро, а в момента тя е вече над 400-те хиляди евро от декември 2023 г., т. е. за около 40 месеца е скочила с 40 пъти.

Украинският треньор на Пирин Олександър Бабич бе удовлетворен, че отборът му не пусна гол, като добави, че „орлетата“ мечтаят за участие в евротурнирите.

"Доволни сме, че не допуснахме попадение. Славия контролираше топката, но ние контролирахме мача“, отбеляза Бабич.

„Славия опита да направи много центрирания и всеки път опитваше удари от дистанция. В някои ситуации закъснявахме с блокирането на шутовете. Вратарят също се включи в събитията. Доволни сме, нашият вратар ще спи доста добре днес.

Променихме формацията за втората част. Чакахме щастието на контра. Нямахме чисти ситуации. Липсваха ни важни футболисти. Заради това съм доволен от отбора.

Равенство срещу силен съперник.

Няма значение дали серията е от шест или седем мача. Имаме мечта да се борим за евротурнирите. Следващите ни мачове ще бъдат като в Шампионската лига или Лига Европа, предвид съперниците от топ три на класирането."

В петата минута на двубоя Мартин Сораков подаде за Владимир Николов и нападателят шутира коварно от 10 метра, но Максим Ковальов изби топката.
Три минути по-късно Иван Минчев ритна от 20 м, но вратарят на Пирин улови. След 7 мин. Емил Стоев изпробва дали украинецът внимава, но Ковальов изби в корнер.

В 22-вата минута домакините пропуснаха още една възможност да отбележат, след като Сораков напредна през центъра и отправи шут, но Ковальов отново се намеси решително.

След близо половин час игра на стадион "Александър Шаламанов" гостите атакуваха на скорост, Комано шутира, националът на Славия Вуцов спаси. В 35-ата мин. Пак той парира удар на Андрей Йорданов.

Втората част започна с натиск за столичани. В 55-ата минута Ивайло Марков стреля с глава в гредата след центриране от ъглов удар.

Последва ново спасяване на Ковальов след шут от дистанция на Емил Стоев. В 62-ата минута Венцислав Керчев подаде за Владимир Николов в наказателното поле, но ударът му с глава пак беше избит от Максим Ковальов.

При последвалия корнер Ивайло Марков стреля неточно към вратата на Пирин.

Натискът на Славия продължи и в петата минута на допълнителното време Ертан Томбак центрира към Галин Иванов, но капитанът на "белите" шутира неточно.