0

Ж енският национален отбор на България по футбол направи грешна стъпка в Европейските квалификации в група C4, допускайки домакинска загуба с 2:3 от Армения. Така победата преди 4 дни с 1:0 в Казахстан до голяма степен намалява стойността си.

Българките продължават към мачовете през юни с 3 точки, толкова има и Армения. По-късно днес Румъния, която в първия мач смаза арменките с 5:0 в Ереван, приема Казахстан.

Първият отбор в крайното класиране в групата печели едновременно изкачване в Лига В на Лигата на нациите, а също така ще играе и бараж за място на Евро 2025 в Швейцария. Вторият в крайното подреждане ще играе плейоф за изкачване в Лигата на нациите.

Селекционерът на българския отбор Силвия Радойска направи две промени в стартовия състав, като Николета Бойчева взе място в центъра на защитата вместо Яница Иванова, а Полина Ръсина започна като дясно крило на мястото на Димитра Иванова.

Преди почивката българките бяха по-настойчиви, но играта им беше прекалено хаотична и допуснаха грешки точно в последната третина. Въпреки слабостите, в средата на частта най-напред Полина Ръсина, а след нея и Лора Петрова получиха добри възможности, но не бяха точни. При една контраатака три минути преди края на първата част Лара Казанчиян с диагонален удар изненада вратарката Роксана Шахънска и откри резултата.

Три минути след началото на второто полувреме арменките удвоиха преднината си при нова контраатака. Вероника Асатрян беше изведена от ляво от Мерал Артин, влезе в наказателното поле и с мощен диагонален удар с левия крак за втори път прониза вратарката на България.

В 61-ата минута българският отбор върна едно попадение чрез Полина Ръсина, която се измъкна и сама срещу вратарката Погосян се разписа за 1:2. Нашите продължиха да атакуват и в 72-ата минута Йоана Станкова опита късмета си след пас на Леонора Желева, но вратарката на арменките спаси.

Пет минути преди края на срещата българките изравниха след точно изпълнена дузпа от Евдокия Попадинова. Наказателният удар беше отсъден, след като арменска защитничка спря топката с ръка при центриране на Виктория Адрианова от ляво към Попадинова. Лидерката в българската атака не сбърка от 11-те метра.

В първата минута на добавеното време обаче отборът на Армения направи поредната си контраатака от лявата страна, Ани Сафарян проби и стреля с десния крак. Топката направи много труден за вратарката Шахънска фалц и влезе точно до гредата - 2:3. А в оставащите минути в опита си да стигнат до гол или ситуация за гол, българките си изкараха и червен картон. Получи го Ивана Найденова заради фаул срещу резервата Клаудия Чолакян.

Състав на България: Роксана Шахънска, Силвия Кефалова, Николета Бойчева, Нора Димитрова, Кристиана Караиванова, Лора Петрова (59 - Леонора Желева), Йоана Станкова (79 - Ивелина Павлова), Ивана Найденова, Симона Петкова (59 - Виктория Адрианова), Евдокия Попадинова, Полина Ръсина
Жълти картони: Лиана Газарян, Алина Погосян (Армения), Николета Бойчева, Полина Ръсина (България)
червен картон: Ивана Найденова (България) - 90+5 минута
Главен съдия: Емили Торкелсен (Норвегия)