0

Л евски победи с 3:0 като гост Арда в Кърджали в мач от 24-тия кръг на елитната ни Първа лига.

С успеха си днес игралите в жълто "сини" от София събират 41 точки, излизат на 4-ото място, но са на 7 от 3-ия ЦСКА 1948. Арда (Кърджали) остава на 8-а позиция с 35 точки и все още може да се пребори за място в топ 3.

Роналдо, Рикардиньо и Ивелин Попов (от дузпа) вкараха за успеха на Левски още до 48-ата мин., като това беше и среща номер 250 за треньора Станимир Стоилов в Първа лига.

Левски си подсигури победата преди почивката, когато изигра едно безпроблемно полувреме, а домакините се ограничиха с далечни неточни удари и неоснователни претенции за дузпа.

Левски откри резултата още в 6-ата минута чрез Роналдо, който получи меко подаване от Уелтън Фелипе и от въздуха наказа вратаря Господинов. Грешката обаче започна от Тунгара, който загуби висока топка. Оттам Илия Юруков не беше добре позициониран и остави Уелтън свободен и той центрира за попадението.

Домакините опитаха да реагират и създадоха две ситуации, които обаче не завършиха с точен изстрел. Но в 20-ата минута Левски беше доста близо до удвояване на преднината. Жереми Петрис центрира от дясното крило и топката падна точно на крака на Рикардиньо, който изпревари Алекс Петков, но не улучи вратата.

Домакините продължиха да търсят гол, но в 32-ата минута бяха наказани от второто попадение на Левски. То падна с голяма доза късмет, след като Ивелин Попов при контраатака напредна и направи нещо като прострелно подаване. Рикардиньо подложи крак, а отклонилата се топка излъга вратаря Господинов.

В последните секунди на първата част Левски можеше да стигне и до трети гол, но Рикардиньо не успя да сложи крака в малкото наказателно поле при центриране от дясно на Роналдо.

Лесният мач за Левски продължи и в първите минути на второто полувреме. Отново Илия Юруков беше виновен за третото попадение, след като предизвика дузпа.

Както преди седмица на мача Лудогорец – Черно море, сега съдията също отсъди наказателен удар за фаул срещу футболист, който е с гръб към вратата, на самата граница на наказателното поле и при доста спорна ситуация. Но никой от играчите на Арда не протестира, а Ивелин Попов не остави шанс на вратаря Анатоли Господинов.

Едва в 59-ата минута домакините създадоха реална голова ситуация, която завърши с удар на Ел Мами Тета от малък ъгъл. Вратарят на Левски Пламен Андреев обаче просто сложи крака и изби в ъглов удар. В 66-ата минута Радослав Цонев от свободен затрудни Андреев на вратата на столичани, който трябваше да вади топката в ъглов удар. При неговото изпълнение се получи и бъркотия в наказателното поле, а накрая топката беше изчистена.

В 83-ата минута Уелтън Фелипе пропусна да вкара четвърти гол във вратата на Арда. Новото попълнение Ел Джемили проби от дясно и продължи към Жереми Петрис, който извади топката. Но бразилският футболист на „сините“ шокиращо от 5 метра не успя и стреля в тялото на вратаря Господинов.

Съставите:

Арда (Кърджали) – Левски (София)                                   0:3 (0:2)

Стадион Арда Арена: 4600 зрители

Арда (Кж): Анатоли Господинов, Милен Желев, Деян Лозев, Алекс Петков, Умар Сако, Илия Юруков (55 – Жозе Жуниор),
Абубакар Тунгара, Преслав Боруков (73 – Ласана Н’Диайе), Радослав Цонев (73 – Иван Коконов),
Ел Мами Тета (62 – Иван Тилев), Светослав Ковачев (62 – Станислав Иванов);

Левски (Сф): Пламен Андреев, Жереми Петрис, Хосе Кордоба, Вендерсон Соареш-Цунами, Уелтън Фелипе (88 – Кристиян Димитров),
Роналдо (70 – Джавад Ел Джемили), Ивелин Попов (70 – Асен Чандъров), Филип Кръстев,
Сонко Сундберг, Андриан Краев, Рикардо Виана-Рикардиньо (80 – Марин Петков).

Голмайстори: 0:1 Роналдо 6, 0:2 Рикардиньо 32, 0:3 Ивелин Попов 49-дузпа

жълти картони: Асен Чандъров, Сонко Сундберг (Левски)

Главен съдия: Радослав Гидженов (Пловдив)

Помощници: Петър Митрев и Георги Минев (и двамата от София)

ВАР-съдия: Георги Кабаков (Пловдив)
:
Първенство на България по футбол, мачове от 24-ия кръг в Първа лига:

Ботев Враца - Пирин Благоевград            0:0

Арда Кърджали - Левски                     0:3 (0:2)

по-късно днес:
Ботев Пловдив - Локомотив Пловдив

от събота:
Берое - ЦСКА 1948                          1:3 (1:2)
голмайстори: 0:1 Ивайло Чочев 10, 0:2 Елитон 35, 1:2 Вини Трибуле 36, 1:3 Георги Русев 86
червен картон: Густаво Каскардо (Берое) 79

Хебър - Лудогорец                         1:3 (1:1)
голмайстори: 0:1 Спас Делев 22, 1:1 Арсенио Валпорт 44, 1:2 Спас Делев 70, 1:3 Игор Тиаго 90+4

ЦСКА-София - Спартак Варна                1:0 (1:0)
голмайстор: 1:0 Маурисио Гарсес 14