0

Ф ранция победи в тренировъчно темпо Гибралтар с 3:0 в мач от група B от квалификациите за европейското първенство през 2024 в Германия.

Класата на „петлите“ нямаше как да не си каже думата. Домакините демонстрираха, че умеят да играят грамотен футбол, но световният вицешампион взе своето с головете на Оливие Жиру в началото и Килиан Мбапе от дузпа в края на първото полувреме. През втората част Аймен Муели пък си вкара автогол.

С успеха Франция остава начело във временното класиране с актив от 9 точки и голова разлика 8:0. Втори е Гърция с 6 точки. Южните ни съседи победиха с 2:1 у дома Република Ирландия. Трети е Нидерландия с 3 точки, а в дъното е Гибралтар с 0.

Англия записа очаквана победа с 4:0 в гостуването си на Малта от група "С". "Трите лъва" не срещнаха никакви проблеми в този мач и решиха всичко за малко повече от половин час игра, когато паднаха три от четирите попадения в двубоя.

Автогол на Фердинандо Апап даде преднина на гостите в 8-ата минута, Трен Александър-Арнолд удвои в 28-ата, а Хари Кейн направи резултата класически от дузпа в 31-вата минута. Четвъртото попадение бе за Калъм Уилсън също от дузпа в 83-тата минута. Така англичаните записаха трети успех след изиграни три мача.

Резултати и голмайстори от играните в петък евроквалификации:

Група В

Гибралтар – Франция 0:3
0:1 - Оливие Жиру (3), 0:2 - Килиан Мбапе (45), 0:3 - Аймен Моуели (78)

Гърция - Ирландия 2:1
1:0 - Анастасиос Бакасетас (15), 1:1 - Нейтън Колинс (27), 2:1 - Гиоргос Масурас (49)

Група С

Малта – Англия 0:4
0:1 - Фернандино Арар (9-авт.), 0:2 - Трент Алекзандър-Арнолд (28), 0:3 - Хари Кейн (дузпа), 0:4 - Калъм Уилсън (83)

Северна Македония - Украйна 2:3
1:0 Енис Барди (31-дузпа), 2:0 Елиф Елмаз (39), 2:1 - Илия Забарни (62), 2:2 - Юкхим Коноплия (67), 2:3 - Виктор Циганков (83)

Група D

Латвия – Турция 2:3
0:1 - Абдулкарим Бакдакчи (23), 1:1 - Едуардс Емсис (52), 1:2 - Ченгис Юндер (61), 2:2 - Кристенс Тоберс (90+4), 2:3 - Ифран Кахвечъ (90+6)

Уелс - Армения 2:4
1:0 - Даниел Джеймс (10), 1:1 - Лукас Зелараян (19), 1:2 - Грант-Леон Ранос (30), 1:3 - Грант-Леон Ранос (66), 2:3 - Хари Уилсън (72), 2:4 - Лукас Зелараян (75)