0

А нглия разкова със 7:0 Северна Македония в двубой квалификациите за Евро 2024.

“Трите лъва“ решиха всичко в двубоя срещу югозападните ни съседи още през първата част, когато вкараха три гола. Триото в предни позиции бе точно – Хари Кейн, Букайо Сака и Маркъс Рашфорд отбелязаха до 45-ата.

През втората част Сака вкара още два гола, за да оформи хеттрика си, а по още едно попадение на „Олд Трафорд“ добавиха Калвин Филипс и Кейн, за когото това бе 58-и гол с националната фланелка.

Това е и най-голямата загуба в историята на националния отбор на Северна Македония, като предишната такава датира от 7 юни 1995 година, когато тимът отстъпва с 0:5 на Белгия в Скопие.

С успеха Англия събра 12 точки от 4 мача и е с голова разлика 15:1. Северна Македония има 3 точки от 3 мача на четвъртото място.

Световният вицешампион Франция победи Гърция с 1:0 на „Стад дьо Франс“ в друг мач квалификациите.

"Петлите" трябваше доста да се потрудят, но успяха да измъкнат трите точки с гол от дузпа на Килиан Мбапе в 55-ата минута. Тя бе отсъдена за груб фал срещу Антоан Гризман. Зад топката застана Мбапе, шутира в десния ъгъл, но вратарят Влаходимос спаси. Наказателният удар обаче беше пребит, тъй като Мавропанос навлезе в наказателното поле по-рано. При второто изпълнение Мбапе не сбърка.

Това бе исторически 54-ти гол за нападателя през сезона във всички турнири, като така той подобри постижението на Жюст Фонтен за най-резултатен французин в един сезон, след като легендата на френския футбол имаше 53 попадения през 1958 година.

С победата „петлите“ запазиха 100-процентовия си актив и вече са с 12 точки, докато гърците са втори с шест по-малко и двубой в аванс.

Всички резултати и голмайстори от играните тази вечер мачове за Евро 2024:

Армения - Латвия 2:1
1:0 Наир Тикнизян 35, 1:1 Робертс Савалниекс 67, 2:1 Тигран Барсегян 90+1

Украйна - Малта 1:0
1:0 Виктор Циганков 72

Финландия - Сан Марино 6:0
1:0 Глен Камара 16, 2:0 Бенджамин Калман 40, 3:0 Даниел Хяканс 65, 4:0 Даниел Хяканс 72, 5:0 Даниел Хяканс 75, 6:0 Теему Пуки 76

Англия - Северна Македония 7:0
1:0 Хари Кейн 29, 2:0 Букайо Сака 38, 3:0 Маркъс Рашфорд 45, 4:0 Букайо Сака 47, 5:0 Букайо Сака 51, 6:0 Калвин Филипс 64, 7:0 Хари Кейн (73-дузпа)

Беларус - Косово 2:1
1:0 Владислав Морозов 73, 2:0 Макс Ебонг 75, 2:1 Ведат Мурики (87-дузпа)

Швейцария - Румъния 2:2
1:0 Зеки Амдуни 28, 2:0 Зеки Амдуни 41, 2:1 Валентин Михайла 89, 2:2 Валентин Михайла 90+2