0

А рсенал победи с 2:0 у дома Брайтън в двубой от 17-ия кръг от шампионата на Англия. Голове през втората част на Габриел Жезус и Кай Хаверц осигуриха поне временно първото място за столичани, които имат актив от 39 точки.

"Артилеристите" изцяло доминираха през първата част на срещата, но пропуски направиха Букайо Сака, Мартин Йодегор и Габриел.

В 53-ата минута Жезус с глава даде аванс в полза на отбора от Северен Лондон. Той бе забравен съвсем сам при десния дирек на вратата при изпълнение на корнер откъм десния фланг на "топчиите", а идеален голов пас му осигури защитникът на Брайтън Ван Хеке с отклонената от него топка с глава.

Последваха пропуски на Бен Уайт и Йодегор пред вратата на "чайките", а Хаверц оформи крайното 2:0 три минути преди края на редовното време при контра и асистенция на Еди Нкетия. Това бе най-малкото за атаките на домакините, които отправиха 16 удара, 9 точни и 7 неточни, срещу съответно 1 и 4 за гостите, и изпълниха 10 корнера, срещу само един за "чайките".

Успехът е седми пореден за Арсенал пред собствена публика, докато Брайтън е на девета позиция във Висшата лига.

В друга среща от кръга Астън Вила постигна обрат от 0:1 до 2:1 срещу домакина Брентфорд и е на втора позиция в подреждането в шампионата на Англия.

Люис Потър-Кийн даде аванс за "пчеличките" в последните секунди на първата част, но неговият съотборник Бен Мий получи директен червен картон в 71-ата минута.

Астън Вила изравни чрез Алекс Морено в 77-ата минута, а пълният обрат в двубоя дойде след попадение на Оливър Уоткинс с глава пет минути преди изтичане на редовното време на мача.

Бубакар Камара също получи червен картон и остави гостите от Бирмингам с 10 футболисти на терена.

Астън Вила има 38 точки на второ място във Висшата лига след девет последователни срещи без поражение във всички турнири.

Брентфорд се намира на 12-то място във временното класиране.

Уест Хем спечели с класическото 3:0 пред собствена публика срещу Улвърхемптън. Два гола на Мохамед Кудус преди почивката дадоха сериозен аванс за столичани, а Джаръд Боуен оформи крайния резултат с попадението си в 74-ата минута.
"Чуковете" заемат седмо място в класирането с 27 точки. Уулвс е на 13-та позиция.

Черешката на тортата на кръга е късният неделен мач Ливърпул – Манчестър Юнайтед.