0

Л удогорец победи с 2:1 Рома в първия мач от Лига Европа в група С. Резултатът откри в 72-а мин. Каули Оливейра, в 86-ата  Шумородов изравни 1:1. Едно от новите попълнения на „орлите“, което влезе като резерва – бразилецът Нонато, обаче отново изведе Лудогорец напред в резултата, за да сложи точка на спора между двата тима в България.

В другия мач от Група С Бетис победи с 2:0 като гост ХИК Хелзинки с 2 гола на Уилиян Хосе - първият от дузпа в третата минута от добавеното време преди почивката, вторият в 64-ата мин. Така на 15-ти септември двата лидера в групата - Бетис и Лудогорец, се срещат от 22 ч. във втория кръг в Севиля.

С два бразилски гола Лудогорец приспа 2:1 "вълците" на Жозе
Лудогорец Рома Лудогорец Рома Лудогорец Рома
26

Съставът, който треньорът на Рома Жозе Моуриньо пусна срещу „орлите“, бе с обща трансферна стойност от 209 милиона евро, срещу 18,45 милиона евро за състава на колегата му Шимунджа от Лудогорец. Но Лудогорец показа на терена, че, за щастие, футболът не е счетоводство дори и днес!

За Лудогорец това е първа победа в групите на Лига Европа от октомври 2019 година, когато разградчани надиграха като гости унгарския Ференцварош. Старши треньорът на Рома Жозе Моуриньо, който през май изведе тима до трофея в Лигата на конференциите, пък допусна загуба от български тим за пръв път в кариерата си.

Лудогорец пропусна отлична възможност да открие резултата още в третата минута на мача. Кирил Десподов бе изведен по лявото крило и надбяга бранителите на Рома. Останал очи в очи с вратаря Миле Свилар българският национал реши да подава към нахлуващия от дясното крило Бърнард Текпетей, но топката се оказа малко по-дълга от необходимото за бившия футболист на Шалке и той не успя да стигне навреме до нея, за да я прати във вратата.

Постепенно Рома установи контрол над играта, но без да пресира съперника си сериозно. Все пак в 35-ата минута носителят на трофея в Лигата на конференциите създаде три последователни опасности пред вратата на Серджо Падт. Нидерландският страж на два пъти се справи, но при третия удар на Лоренцо Пелегрини с глава единствено лявата греда го спаси от гол.

Пелегрини пропусна дори по-добра ситуация в 46-ата минута на мача. Капитанът на Рома бе изведен с подаване по въздуха зад защитата на Лудогорец. Той опита да прехвърли Падт, но ударът му мина малко над напречната греда.

Лудогорец стигна до първия си точен удар в срещата в 58-мата минута, когато Якуб Пьотровски пробва удар от границата на наказателното поле, но топката бе уловена без проблеми от Миле Свилар.

В 70-ата минута звездата на българския тим Кирил Десподов напусна игра за сметка на Рик Джонатан, а само две минути по-късно разградският тим откри резултата.

Пьотровски пусна пас по земя от централната линия, който Аслак Фон Витри изключително съобразително пусна между краката си. Топката попадна у Каули Оливейра, който като на парад влезе през центъра на отбраната на рома и с удар от около 15-а метра по земя матира Свилар за 1:0.

Само 60 секунди по-късно Лудогорец можеше да вкара и втори гол, но от сходна позиция Каули не уцели рамката на вратата след центриране от десния фланг на Текпетей.

В 77-мата минута в игра за Лудогорец се появи и новото попълнение Нонато, който направи дебют със зеления екип.

Рома обаче натисна в последните десет минути на мача. В 82-рата минута Оливие Вердон изчисти от голлинията, а веднага след това и Антон Недялков направи решителен блок с тяло, за да избие в корнер. От него Рома получи нова възможност да изравни, но Лоренцо Пелегрини направи нов невероятен пропуск с глава на броени метри от вратата на Падт.

В 86-ата минута обаче нищо не успя да спаси българския тим. Пелегрини получи много добра топка по десния фланг и веднага центрира в наказателното поле, където Елдор Шомуродов реализира с глава за 1:1.

Само две минути след това обаче Лудогорец отново поведе. Дебютантът Нонато получи топката в наказателното поле, развинти с финт Роджър Ибанес и с диагонален удар с десния крак реализира за 2:1.

В добавеното време Нонато можеше да вкара и още един гол, но далечният му удар мина на сантиметри над вратата на Рома. Минута по-късно Игор Тиаго и Бърнард Текпетей последователно пропуснаха да вкарат трети гол за българския отбор.

В последните секунди Рома също бе много близо до изравнителния гол, но Шомуродов и Пауло Дибала пропуснаха да пратят топката във вратата на Падт.

Лига Европа, първи кръг, Група С:
Лудогорец - Рома 2:1 (0:0)

стадион: "Хювефарма Арена"

Лудогорец (4-2-3-1): Серджо Падт - Аслак Фон Витри (87-Георги Терзиев), Оливие Вердон, Антон Недялков, Сисиньо - Якуб Пьотровски, Мануел Шоу (77-Нонато) - Бърнард Текпетей, Каули Оливейра (87-Спас Делев), Кирил Десподов (71-Рик Джонатан) - Игор Тиаго; старши треньор: Анте Шимунджа

Рома (3-5-2): Миле Свилар - Джанлука Манчини (75-Кристиан Волтапо), Крис Смолинг, Роджър Ибанес - Зеки Челик (67-Леонардо Спинацола), Брайън Кристанте (75-Пиетро Боер), Неманя Матич (75-Мади Камара), Лоренцо Пелегрини, Никола Залевски - Пауло Дибала, Андреа Белоти (67-Елдор Шомуродов); старши треньор: Жозе Моуриньо

голмайстори: 1:0 Каули Оливейра 72, 1:1 Елдор Шомуродов 86, 2:1 Нонато 88

главен съдия: Крейг Поусън (Англия)

помощници: Лий Бетс (Англия), Иън Хусин (Англия)

ХИК Хелзинки - Бетис 0:2.

Ето и другите резултати в ранните мачове в Лига Европа; Група А: Цюрих – Арсенал 1:2, ПСВ Айндховен – Будьо Глимт 1:1; Група В: Фенербахче – Динамо Киев 2:1, АЕК Ларнака – Рен 1:2;. група D: Малмьо – Брага 0:2, Унион Берлин – Сен Жилоаз 0:1.