0

М анчестър Сити стана шампион на Англия, след като победи Уест Хем с 3:1 на "Етихад" в мач от последния 38-и кръг на Висшата лига. С 2 гола на играча на сезона Фил Фоудън и един на испанския мотор на "гражданите" Родри тимът на Гуардиола стана недостижим на върха, за да се запише като първият в историята на английския футбол с 4 поредни шампионски титли.

Сити събра актив от 91 точки.

Досега 5 пъти 4 отбора са печелили по 3 поредни титли: Хъдърсфийлд (1924, 1925, 1926 г.), Арсенал (1933, 1934, 1935 г.), Ливърпул (1982, 1983, 1984), и 2 пъти Манчестър Юнайтед (1999, 2000, 2001 г., и 2007, 2008, 2009 г.).

С каре от последователни шампионски триумфи с Ман Сити Пеп Гуардиола пък изпревари такива митични фигури в английския и световния футбол като Хърбърт Чапман (3 поредни шампионски титли с Хъдърсфийлд и 3 поредни с Арсенал) и сър Алекс Фъргюсън (2 пъти с по 3 поредни титли начело на Ман Юнайтед).

Втори в класирането за сезон 2023/24 остана Арсенал с 89 точки. Лондончани се наложиха с 2:1 като домакин срещу Евертън в последната си среща за сезона. Съставът, воден от Микел Артета, на няколко пъти през сезона бе на лидерската позиция, но в крайна сметка не издържа на напрежението.

Изненадващо Евертън поведе на „Емирейтс“, след като Деклан Райс си отбеляза автогол в 40-ата минута, но само три по-късно Такахиро Томиясу изравни.  Минута преди края на редовното време Кай Хаверц реализира победното попадение.

Третата позиция в подреждането остана за Ливърпул, който се наложи като домакин на Улвърхемптън с 2:0 в прощалния мач на Юрген Клоп и на помощниците му Пеп Линдерс, Витор Матош и Петер Кравиец.

Алексис МакАлистър даде преднина на домакините в 34-тата минута, а Джаръл Куанса удвои шест минути по-късно.

В Шампионската лига след дълго прекъсване ще играе и Астън Вила, който остана четвърти с 68 точки. Момчетата на бившия мениджър на Арсенал Унай Емери завършиха кампанията с поражение с 0:5 при гостуването си на Кристъл Палас.

В  европейските клубни турнири ще играят още Тотнъм и Челси, като те завършиха съответно пети и шести.

От Висшата лига изпадат Лутън, Бърнли и Шефилд Юнайтед, които се връщат в Чемпиъншип след само един сезон от влизането си в елита.

Във Висшата лига се класираха Лестър Сити и Ипсуич Таун, съответно първи и втори в Чемпиъншип, за третото място в елита играят на "Уембли" във финален плейоф Лийдс Юнайтед и Саутхемптън.