Б елег за дълголетие в треньорската професия във футбола е това да виждаш как сезоните се сменят, а познатите лица не си отиват. Унай Емери вече е мениджърът с втория най-дълъг стаж във Висшата лига на Англия. На него му предстои четвърти пълен сезон, след като изведе Астън Вила до най-успешната кампания в историята на клуба – завършила с второ класиране за Шампионската лига в рамките на три години и, което е най-значимо - с триумф в Лига Европа. Емери пое отбора през 2022 година и напълно преобрази Вила. Той постигна това, като изгради солидна основа и стабилна структура, разчитайки на ядро от футболисти, които бяха в състава още преди неговото идване. Дори през миналия сезон испанският специалист залагаше на стартов състав, в който 8-9 футболиста са част от този преди неговото идване. През последните четири години бирмингамци са символ на стабилност – факт, който изпъква още повече на фона на преките съперници, които изпитват затруднения заради постоянните промени.

През миналата кампания този състав постави рекорд за най-висока средна възраст на отбора в историята на клуба във Висшата лига. Възрастта е не само причината за промените във футбола, но също налага необходимостта от обновяване и търсене на нов импулс. Ако не се развиваш, тъпчеш на едно място. 

Днес е началото на втората фаза от ерата на Емери на „Вила Парк“. Това лято донесе сериозни промени както в състава, така и в треньорския щаб, а финалът за Суперкупата в Залцбург е първият официален мач за кампанията. Преди двубоя с бившия клуб на Емери двата отбора се намират в коренно различни позиции по отношение на развитието на състава. Докато ПСЖ може да си позволи да обновява наличните футболисти по всяко време, финансовите регулации редовно принуждават Вила да предприема нежелани стъпки и да се разделя с основни играчи. В идеалния вариант за английския клуб той нямаше да продаде Морган Роджърс или Юри Тилеманс, но от друга страна в касата на клуба влезе рекордната трансферна сума за британски футболист от 117 млн. паунда. Що се отнася до белгиеца, той беше взет като свободен агент и имаше заложена откупна клауза, която Манчестър Юнайтед активира и го привлече в своите редици. 

Цялата разработка четете в днешния брой на "Мач Телеграф"

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ИНСТАГРАМ

ПОСЛЕДВАЙТЕ НИ В ТИКТОК

АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НИ В YOUTUBE

АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА КАНАЛА НИ ВЪВ VBOX