0

С ветовният вицешампион Франция стартира по перфектен начин квалификациите за Евро 2024 в Германия.

„Петлите“ постигнаха убедителна победа с 4:0 над гостуващия на „Стад дьо Франс“ тим на Нидерландия при завръщането на Роналд Куман начело на "лалетата". Три от попаденията паднаха още през първата част, когато Антоан Гризман откри още в третата, а Даю Упамекано удвои в осмата минута. Класиката стана факт в 21-ата минута, когато се разписа новият капитан Килиан Мбапе, а след това той оформи и крайния резултат с втория си гол в 88-ата минута.

Попадение за „петлите“ пък беше отменено в 85-ата минута, а в добавеното време на мача Мемфис Депай пропусна да отбележи почетно попадение за „лалетата“, след като дузпата му бе спасена от вратаря на Франция Майк Менян, заменил в титулярния състав отказалия се бивш капитан Юго Лорис.

Сърбия победи с 2:0 Литва в двубой от Група "G". Душан Тадич откри резултата в 16-ата минута. Това бе единственото попадение през първото полувреме, въпреки че домакините имаха още няколко добри шанса.
Душан Влахович удвои преднината на Сърбия в 53-ата минута на срещата. Така сърбите тръгнаха с победа в евроквалификациите.

В Група "Е" Чехия спечели убедително с 3:1 срещу Полша като домакин.

Срещата започна изключително динамично и само за три минути чехите вкараха два гола. Още в първата минута на двубоя Ладислав Крейчи бе точен и даде преднина на Чехия.

Две минwти по-късно Томаш Чванчара се разписа, за да удвои преднината на домакините и да прати в нокдаун състава на Полша.

В 64-ата минута Чехия нанесе решителния удар, след като Ян Кухта с воле прати топката в мрежата на Войчех Шчесни за 3:0.

В 87-ата минута дойде и почетното попадение за "дружина полска". То бе дело на Дамина Шимански, който влезе в игра десетина минути преди това.

Звездата на тима Роберт Левандовски не спря да търси гола през целия мач, но не успя да се разпише.

Ромелу Лукаку пък отбеляза хеттрик за Белгия при победата с 3:0 над Швеция.

Ето всички резултати и голмайстори от играните тази вечер срещи:

Група „B“:

Франция – Нидерландия  4:0
1:0 Антоан Гризман 2, 2:0 Даю Упамекано 8, 3:0 Килиан Мбапе 21, 4:0 Килиан Мбапе 88

Гибралтар – Гърция  0:3
0:1 Гиоргос Масурас 11, 0:2 Манолис Сиопис 45, 0:3 Анастасиос Бакасетас 58

Група „Е“:

Чехия – Полша  3:1
1:0 Ладислав Крейчи 1, 2:0 Томаш Чванчара 3, 3:0 Ян Кучта 64 3:1 Дамиан Шимански 87

Молдова – Фарьорски острови  1:1
0:1 Мадс Бое Микелсен 27; 1:1 Йон Николаеску (дузпа) 87

Група „F“:

Австрия – Азербайджан  4:1
1:0 Марсел Забитцер 27, 2:0 Михаел Грегорич 29, 3:0 Марсел Забитцер 51; 3:1 Емин Махмудов 64; 4:1 Кристоф Баумгартнер 69

Швеция – Белгия  0:3
0:1 Ромелу Лукаку 35, 0:2 Ромелу Лукаку 49, 0:3 Ромелу Лукаку 83