0

Л идерът в класирането на Висшата лига на Англия Арсенал възстанови аванса си от осем точки пред шампиона Манчестър Сити след домакински успех с 4:1 над Лийдс.

По-рано през деня "гражданите" победиха със същия резултат Ливърпул и скъсиха на пет точки пасива си, но Арсенал, който има и мач повече, отговори на предизвикателството по най-добрия начин.

Два гола за "артилеристите" вкара бразилецът Габриел Жезус, който започна като титуляр за тима си за пръв път от ноември месец насам.

Другите попадения бяха дело на защитника Бен Уайт и на халфа Гранит Джака, а за гостите четвърт час преди края се разписа Расмус Кристенсен.

В първия половин час гостите от Лийдс бяха по-добрият отбор на терена, но игровото им предимство не бе материализирано в голове.

Вместо това Арсенал откри от дузпа в 35-ата минута чрез Жезус. Бразилецът бе ритнат в коляното от защитника на гостите Люк Ейлинг и главният съдия Дарън Ингланд нямаше колебания да посочи бялата точка.

В началото на второто полувреме Арсенал нанесе втори удар чрез Бен Уайт, който засече ниско центриране на Габриел Мартинели.

В 55-ата минута Жезус направи преднината на лондончани класическа след двойно подаване с Леандро Тросар.

Лийдс си даде някакви надежди в 76-ата минута с хубав гол на Кристенсен, но малко след това Гранит Джака сложи точка на спора, засичайки с глава центриране на Мартин Йодегор.

С успеха Арсенал събра 72 точки от 29 мача, докато Лийдс има 26 точки от 28 мача и заема 16-о място.

Рой Ходжсън направи успешно завръщане на мениджърския пост на Кристъл Палас. "Орлите" спечелиха с 2:1 домакинството си на Лестър и сложиха край на серията си от 13 мача без успех във всички турнири.

В герой за Палас се превърна Жан-Филип Матета, който влезе в игра в 86-ата минута и вкара победния гол в петата минута на продължението.

Преди това друга резерва - Рикардо Перейра, изведе гостите напред в 56-ата минута, но само три по-късно Кристъл Палас изравни след автогол на вратаря на гостите Даниел Иверсен.

Успехът изкачи Кристъл Палас на 12-о място с 30 точки, докато Лестър се озова в зоната на изпадащите с 25 точки.

В най-зрелищния мач този следобед Брайтън и Брентфорд завършиха наравно 3:3. Гостите от Лондон повеждаха на три пъти в резултата, но така и не успяха да вземат трите точки.

В десетата минута Понтус Янсон даде преднина на Брентфорд, но след още десет Кауро Митома изравни със седмото си попадение за сезона. С него той стана първият японски футболист, който вкарва поне седем гола в рамките на един сезон във Висшата лига.

В ответната атака Айвън Тони възстанови аванса на Брентфорд, но в 28-мата минута ветеранът Дани Уелбек вкара с глава за 2:2.

Етън Пинок даде нов аванс на "пчеличките" в 49-ата минута на мача и изглеждаше, че той ще им стигне за трите точки, но в 90-ата минута домакините получиха право да изпълнят дузпа, от която Алексис МакАлистър оформи крайното 3:3.

След мача двата отбора запазват равен брой от точки - по 43, като Брайтън е шести в класирането, а Брентфорд - седми.

В другите два двубоя този следобед Нотингам Форест завърши наравно 1:1 при домакинството си на Улвърхeмптън, а в дербито на новаците Борнмът направи обрат и спечели с 2:1 срещу гостуващия Фулъм.

Мачове от 29-ия кръг на Висшата лига на Англия по футбол, събота:

Манчестър Сити - Ливърпул           4:1, Арсенал - Лийдс                     4:1, Борнмът - Фулъм                    2:1, Брайтън - Брентфорд                 3:3, Кристъл Палас - Лестър              2:1, Нотингам Форест - Улвърхемптън     1:1

по-късно днес: Челси - Астън Вила

в неделя: Уест Хем – Саутхемптън, Нюкасъл - Манчестър Юнайтед.