0

Ш отландският Глазгоу Рейнджърс и Спарта (Прага, Чехия) се оказаха щастливците след последните мачове в група С на турнира Лига Европа. Те се наредиха точно в този ред в крайното класиране, което означава, че сините ще прескочат плейофа в турнира.

Шотландците победиха с 3:2 Бетис като гост в наистина вълнуващ мач, в който повеждаха три пъти и накрая се радваха след победния гол на Кемар Рууф в 78-ата минута след меле при изпълнение на ъглов удар.

Двата отбора си вкараха четири гола в първите 37 минути, като Абдала Сима и Сирил Десерс бяха точни за Рейнджърс. Хуан Миранда и Айозе Перес изравняваха. Но 13 минути преди края на срещата след корнер топката падна на главата на Конър Голдсън, после беше върната в наказателното поле от Сам Ламерс, а паднал Рууф я вкара във вратата.

Играчите на Бетис трябва да съжаляват заради два удара в гредите, както и заради три неуважени претенции за дузпи, подминати от съдията Сърджан Йованович от Сърбия.

В другата среща Спарта (Прага) не остави съмнения за превъзходството си и отнесе с 3:1 Арис (Лимасол) на стадион „Алфамега“ в Кипър. Две попадения вкара сръбското крило Велко Бирманчевич, а още в 4-ата минута Ян Кухта откри. Чак накрая кипърците върнаха едно попадение чрез Лео Бенгстон.

Така тимът на Бетис остава на 3-о място и слиза в Лигата на конференциите, докато Арис приключва с европейските изяви.

В група А Уест Хем спечели директния мач за 1-ото място – 2:0 над германския Фрайбург, и отива направо на осминафинал. Германците ще минат през плейоф, докато Олимпиакос минава в третия турнир.

В Група В Брайтън изглеждаше така, сякаш се насочва към несигурността на плейофите на Лига Европа, тъй като срещата им с Марсилия вървеше към 0:0. Но красив гол, реализиран от Жоао Педро две минути преди края осигури автоматично място на осминафиналите на отбора на Роберто Де Дзерби. Домакините се възползваха от късмета си през първото полувреме, когато гредата над Джейсън Стийл беше разтърсена след далечен удар на Джонатан Клаус и отклонение в тялото на Паскал Грос. Странното беше, че след почивката французите треснаха още един път горната греда – този път с шута на Амит Арит.

Аякс (Амстредам) отнесе АЕК (Атина) с 3:1 и продължава в Лигата на конференциите, а в група D Аталанта (Италия) и Спортинг (Лисабон) просто затвърдиха превъзходството си и отиват в директните елиминации в този ред.

По-рано днес се изиграха последните мачове в другите четири групи, в които Тулуза и Карабах (Азербайджан) взеха последните две квоти.