0

Английският, европейски и световен клубен шампион Манчестър Сити показа, че няма проблеми с адаптацията след завръщането си от Саудитска Арабия от клубното световно и обърна с 3:1 Евертън като гост.

Шампионите изиграха лежерна първа част, в която "карамелите" откриха с гол на Джак Харисън в 29-ата минута.

През второто полувреме обаче хората на мениджъра Пеп Гуардиола не оставиха съмнения кой кой е в английския футбол и с победата си излизат на 4-о място, на 2 от 3-ия Астън Вила.

Най-напред Фил Фоудън с мощна тупалка с левия крак изравни, а в 64-ата минута Хулиан Алварес вкара за 1:2 от дузпа за игра с ръка на Андре Онана, който спря изстрел на Нейтън Аке.

Крайното 1:3 оформи Бернардо Силва, наказвайки смехотворен гаф на вратаря на Евертън при изнасяне на топката.

По-рано Челси постигна трудна победа в 19-ия кръг – 2:1 у дома над Кристъл Палас с 2:1.

"Сините" от Лондон трябваше да минат през много трудности, за да стигнат до успеха от дузпа в самия край на срещата, за която реферът не бе сигурен и прибягна до ВАР.

Това е втори успех в първенството в последните 5 мача за тима и те събират 25 точки, за да се наредят на 10-о място.

На стадион "Стамфорд бридж" в Лондон първото полувреме премина под контрола на домакините от Челси, които създадоха доста положения.

И макар в първите 7-8 минути гостите от Кристъл Палас да изтърваха два шанса чрез Майкъл Олисе и Джоачим Андерсън, Челси излезе напред в 13-ата минута.

Разписа се украинското крило Михайло Мудрик, който от границата на малкото наказателно поле засече в мрежата центриране от ляво на бързия френски защитник Мало Густо.

В следващите минути Челси изпусна два пъти да увеличи преднината си, като в единия случай след пробив и слаб удар на Мудрик топката беше изчистена точно преди да влезе във вратата.

В добавеното време на първата част обаче гостите от Кристъл Палас изравниха чрез Майкъл Олисе, който получи топката от дясно в наказателното поле от Джордан Айю. Олисе стреля по диагонала и препарира вратаря Джордже Петрович.

Челси продължи да натиска и през второто полувреме, като в 68-ата минута Николас Джаксън направи много сериозен пропуск. В 72-ата минута той вече вкара, останал на задна греда, но попадението беше отменено заради засада.

Дойде ред и на Армандо Броха да пропусне, след като преди удара от малък ъгъл се освободи много майсторски от защитник на Палас.

Челси все пак стигна до гол в 87-ата минута от дузпа, която беше дадена с помощта на системата ВАР две минути след ситуацията.

Челси изпълни ъглов удар, Мадуеке получи топката малко след границата на наказателното поле и падна след съприкосновение с Еберечи Езе.

Първоначално съдията Майкъл Сейлсбъри подмина ситуацията, а Палас дори направиха атака.

При следващото спиране обаче колегите му от стаята за видеопреглед ги извикаха на монитора и той след като видя, отсъди дузпа. Потърпевшият Мадуеке не сбърка от бялата точка и направи 2:1, като литна с левачката вратаря в другия ъгъл.

Изтормозеният мениджър на „сините“ Маурисио Почетино дори нямаше нерви да се израдва подобаващо на измъчения успех, като само махна уморено с ръка.