0

О тборът на Франция разгроми Гибралтар с 14:0 в мач от група "B" на квалификациите за Евро 2024 на стадион "Алианц Ривиера" в Ница.

"Петлите" поведоха с 2:0 след само пет минути игра, като първият бе автогол на Итън Сантос, а после се разписа Тюрам.

В 16-ата минута пък точен бе новата 17-годишна звезда на „петлите“ Заир-Емери, който обаче се контузи и напусна терена малко след това.

До края на първото полувреме попадения добавиха Килиан Мбапе, Джонатан Клос, Кингсли Коман и Юсуф Фофана.

През второто полувреме паднаха още толкова попадения, като Килиан Мбапе оформи своя хеттрик с гол почти от центъра, а Жиру също се разписа на два пъти и то веднъж със задна ножица, за да направи крайния резултат като хандбален – 14:0.

Така Франция не само постигна най-голямата си победа в историята, а подобри и рекорда за най-голям успех в европейски квалификации. До този момент постижението бе за Германия при успех с 13:0 срещу Сан Марино. Французите пък имаха 10:0 срещу Азербайджан през 1995 г.

Нидерландия пък записа важна победа с 1:0 срещу Ирландия и така "лалетата" са все по-близо до класирането за европейското в Германия.

В другите два мача Румъния успя да обърне Израел като гост, а Швейцария и Косово завършиха при равенство 1:1.

Ето всички резултати и голмайстори

Армения - Уелс 1:1 (1:0 Лукас Селараян 6,1:1 Джо Родън 45+2)

Латвия - Хърватия 0:2 (0:1 Ловро Маер 7, 0:2 Андрей Крамарич 16)

Беларус - Андора 1:0 (1:0 Денис Лаптев 83)

Израел - Румъния 1:2 (1:0 Еран Захави 2, 1:1 Георге Пушкаш 10, 1:2 Хаджи 63)

Швейцария - Косово 1:1 (1:0 Рубен Варгас 48, 1:1 Мухамет Хюсени 82)

Франция - Гибралтар 14:0 (1:0 Итън Сантош 3-авт., 2:0 Тюрам 5, 3:0 Заир-Емери 16, 4:0 Килиан Мбапе 30, 5:0 Джонатан Клос 35, 6:0 Кингсли Коман 36, 7:0 Юсуф Фофана 38, 8:0 Адриен Рабио 64, 9:0 Кингсли Коман 66, 10:0 Осман Дембеле 73, 11:0 Килиан Мбапе 75, 12:0 Килиан Мбапе 82, 13:- Оливие Жиру 89, 14:0 Оливие Жиру 90+1)

Нидерландия – Ирландия 1:0 (1:0 Вут Вегхорст 12)