0

С мятаният за фаворит за спечелване на започващото на 14 юни европейско тим на Англия се издъни в типичния си Шекспиров стил в последната си контрола.

„3-те лъва”, които имат една-единствена титла от голямо първенство – тази от световното през 1966-а и вече e безобразно прашасала, загубиха с 0:1 насред „Уембли” от Исландия.

Голът падна в 12-ата минута, а негов автор стана Йон Торстейнсон, чието име един ден може да носи някой игрив вулкан или поне палав гейзер в родината му.

Впрочем – респект към исландците, за които това бе втора победа в историята над прехваления им съперник след онази с 2:1 на 1/8-финала на Евро 2016.

Поражението на англичаните пък дойде 24 часа, след като селекционерът им Гарет Саутгейт (който поддържа потиснатото си бийтълс изражение вече почти 3 десетилетия, откакто изпусна най-решителната дузпа за своята страна – на полуфинала с Германия на домашното европейско през 1996-а) остави извън състава за турнира в Германия Джак Грийлиш, Джеймс Мадисън и Хари Магуайър. Снощи обаче мултимилионните му избраници не знаеха на кой свят са, въпреки че имаха на разположение за обрат цели 80 минути. Това отвори нов гейт за критики към Саутгейт, а Англия тръгва минорна за шампионата, където в група С я чакат главоболия със Сърбия, Словения и Дания .