0

М анчестър Сити си намери идеалната машина за голове, която да превръща в резултат умелото владеене на топката на „гражданите“ - Ерлинг Халанд бе като отвързан срещу Улвърхемптън за четвъртия си хеттрик в дебютния си сезон във Висшата лига, донесъл чиста победа 3:0.

“Вълците“ на Хулен Лопетеги удържаха непробиваема глутницата си до 40-ата мин., когато Халанд откри след асистенция на Де Бройне.

В 50-ата той направи 2:0 от дузпа, а само 4 мин. По-късно оформи 3:0 от пас на Махрез. Жадният за още Халанд обаче бе сменен от Гуардиола и не скри разочарованието си, че му отнеха възможността да набута още голове в ден, в който му потръгна след няколко мача суша.

Той искаше повече от „само“ хеттрик, с който се изстреля като голмайстор на английската лига с 25 гола в 19 мача.

В момента, в който Халанд излезе от терена, в играта влязоха статистиците с куп чудни цифри за значимостта на постиженията на норвежеца. Те обясниха, че той вече е издухал зад себе си резултатите на последните 4 носители на „Златната обувка“ на голмайстор във Висшата лига, завършили в края на сезона съответно с 23 гола (2021-22), 23 (2020-21), 20 (2019-20) и 22 (2018-19). Освен тях също и голмайсторите в още 8 сезона на Премиершип с по-малко голове от него след края на първенствата през 2011 (20), 2008-09 (19), 2006-07 (20), 2001-02 (24), 2000-01 (23), 1998-99 (18), 1997-98 (18), 1992-93 (22).

Това бе четвъртата топка, която Халанд прибира за спомен от свой хеттрик във ВЛ (след тези в мачовете с Кристъл Палас, Форест и Манчестър Юняйтед), като остави по този показател зад себе си дори легенда като Кристиано Роналдо, който е с 3.

Четвъртата топка, която норвежецът прибра във Висшата първенство (той вече го беше правил преди срещу Кристъл Палас, Нотингам Форест и Манчестър Юнайтед), му постави един хеттрик от рекорда за сезон в английската лига на четирима от Шиърър (1995 г. -96). Той вече отбеляза повече хеттрикове в кариерата си в Англия от легенди като Кристиано (3) и това е януари!

Ако продължи в същото темпо, той ще счупи рекордите от 34 гола, поставени от Анди Коул (1993-94) и Шиърър (1994-95) в сезон от 42 мача, и 32 гола на Салах (2017-18) в първенство от 38 мача.

Настоящата му резултатност би могла да го доведе до кота 50, колкото закова Меси в Барса през сезон 2011-12 – Ерлинг има вече 31 попадения в 26 мача във всички турнири на Сити този сезон.

"Гражданите" пък се примъкнаха само на 3 точки от лидера Арсенал, който има тежко изпитание срещу Манчестър Юнайтед в късния мач днес (Арсенал към момента е с 18 срещи, докато Сити - с 20).

Висша лига на Англия, 21-и кръг, неделя:

Лийдс Юнайтед - Брентфорд – 0:0, Манчестър Сити - Улвърхемптън – 3:0; по-късно днес: Арсенал - Манчестър Юнайтед;

от събота: Кристъл Палас - Нюкасъл – 0:0, Борнмът - Нотингам Форест – 1:1, Лестър Сити - Брайтън – 2:2, Саутхемптън - Астън Вила – 0:1, Уест Хем - Евертън – 2:0, Ливърпул - Челси – 0:0;

в понеделник: Фулъм – Тотнъм