0

Байерн Мюнхен отдавна си беше осигурил титлата и направи равенство 2:2 при гостуването си на Волфсбург. Баварците поведоха с 2:0 до 40-ата минута след голове на Йосип Станишич и Роберт Левандовски, който достигна котата от 50 гола за сезона, но след това гостите отпуснаха газта и това позволи на "вълците" да изравнят. Йонас Винд върна един гол точно преди почивката, а малко след нея Макс Крузе оформи крайното 2:2.

Вторият в класирането Борусия Дортмунд направи обрат и спечели с 2:1 на "Сигнал Идуна Парк" срещу Херта Берлин, а поражението изпрати столичани на 16-о място в крайното класиране и участие на бараж за оставане в Бундеслигата срещу третия от Втора Бундеслига.

Херта поведе в началото на двубоя чрез Ишак Белфодил от дузпа, но след почивката Борусия обърна. Ерлинг Холанд вкара 86-ия си гол за клуба в 88-мия си мач, за да изравни от дузпа в 68-мата минута, а тийнейджърът Юсуфа Мукоко донесе победата на домакините в 84-тата минута.

От загубата на Херта се възползва Щутгарт. Швабите победиха с 2:1 Кьолн и се изравниха с по 33 точки с Херта. Заради по-добрите си показатели обаче Щутгарт си гарантира 15-а позиция в крайното класиране и оставане в елита и догодина.

В герой за Щутгарт се превърна японецът Уатару Ендо, който вкара победния гол във втората минута на добавеното време - гол за историята, гол за десетки милиони евро, който запази мястото в елита на 5-кратния шампион на Германия..

В началото на мача Саша Калайджич пропусна дузпа, но австриецът успя да се реваншира при добавката за 1:0. Антони Модест изравни след час игра за Кьолн, за да дойде моментът на Ендо, който прати в екстаз феновете на футбола на "Мерцедес-Бенц Арена".

РБ Лайпциг бе другият голям победител от днешния ден, макар и да стигна само до равенство 1:1 при визитата си на Арминия Билефелд. То обаче гарантира четвъртата позиция в крайното класиране на "биковете" и им дава право да играят в Шампионската лига догодина.

Лайпциг изоставаше в резултата до последната минута на добавеното време, но с гол на Вили Орбан гостите стигнаха до равенството. С него те имат 58 точки, с една повече от петия Унион Берлин. Арминия пък напуска елита с едва 28 точки.

Унион стигна до победа с 3:2 над Бохум и ще играе през следващия сезон в Лига Европа.

Фрайбург, който бе пети преди началото на кръга, загуби с 1:2 при гостуването си на Байер Леверкузен и не само не успя да измести Лайпциг от четвъртата позиция, но и се свлече до шестото място. Победното попадение за Байер, който завършва трети, вкара Есекиел Паласиос в 97-мата минута с удар на празна врата от центъра.

В останалите мачове от кръга Борусия Мьонхенгладбах разгроми с 5:1 Хофенхайм, Майнц и Айнтрахт Франкфурт завършиха 2:2, а Аугсбург победи последния Гройтер Фюрт с 2:1.

Мачове от последния, 34-ти кръг на първенството на Германия по футбол, Първа Бундеслига:

18. Гройтер Фюрт 34 3 9 22 28:82 18 - изпада

* Заб: Отборите до четвърто място се класират за Шампионската лига. Петият играе в Лига Европа. Шестият играе в Лигата на конференциите. 16-ият играе плейоф/плейаут за влизане/оставане в Бундеслигата. 17-ият и 18-ият изпадат.