0

П оследният 38-и кръг на Висшата лига на Англия събра в себе си всичките драми, тръпки и обрати на 9-месечния сезон, за да короняса новия шампион – Манчестър Сити. „Гражданите“ буквално излязоха от гроба, след като губеха 0:2 у дома от Астън Вила, като през това време преследвачът Ливърпул се нуждаеше само от гол при 1:1 у дома срещу Улвърхемптън, за да финишира с титлата.

Само за 2 минути – 76-ата и 78-а, Манчестър Сити изравни 2:2, а в 81-ата Гюндоган закова втория си гол за мача, като безмилостно засече в мрежата ниско центрираната към далечния дирек топка от Де Бройне, след което стадионът изригна: 3:2 бе равно на шампионска титла.

Головете на Салах и на Робъртсън за победата на Ливърпул на „Анфийлд“ с 3:1 вече останаха за статистиката, а и за инфарктните последни секунди за феновете и на двата отбора.

Титлата на "Гражданите" е осма за клуба (две в старата Първа дивизия и 6 във Висшата лига), и една от най-изстраданите. Защото до 76-ата мин. мениджърът Пеп Гуардиола се удряше по главата от яд, предчувствайки грандиозен провал при евентуален гол на играещия по същото време у дома Ливърпул срещу Улвърхемптън. За Астън Вила на "Етихад" се разписаха Мати Кеш (37-ата мин.) и бившият халф на Ливърпул Коутиньо (69-ата мин.).

Още на полувремето Гуардиола извади върнатия да играе централен защитник бразилски халф Фернандиньо и пусна в игра Зинченко. В 56-ата Стърлинг замени Махрез, а в 68-ата влезе най-важният човек - Гюндоган на мястото на Силва. Германският халф вкара двата исторически вече гола, а Зинченко и Стърлинг пък се отличиха с по една асистенция - за първото попадение на Гюндоган (Стърлинг) и за изравнителния гол на Родри (Зинченко).

В 76-ата минута именно центриране на Стърлинг отдясно бе засечено с глава неспасяемо от Гюндоган за 1:2, а само след 2 минути нисък шут с вътрешната част на ходилото на испанския халф Родри препарира вратаря на Вила Робин Олсен. За да дойде 81-ата, вклиняването на Де Бройне отдясно в пеналта и умното му подаване ниско по земята вляво, където дебнеше Гюндоган.

До края домакините се колебаеха между своята нападателна игра и желанието да пазят скъпоценния резултат, като последните 2-3 минути Де Бройне, Зинченко, Жезус танцуваха за време край флагчето за корнера на левия фланг, в очакване реферът най-сетне да даде край на изтощителния сезон. За да започне купонът на шампионите.

Тотнъм успя да запази четвъртото си място в крайното класиране, което прати "шпорите" в Шампионската лига за сметка на "враговете" от Арсенал. Отборът на Антонио Конте си беше свършил работата по-рано, но днес размаза като гост изпадналия Норич с 5:0 като гост. Деян Кулушевски откри резултата, Хари Кейн удвои, като след почивката отново Кулушевски и два гола на Хю Мин Сон довършиха "канарчетата".

Както винаги в мачове без залог Арсенал изглеждаше много страшен срещу запазилия мястото си в елита Евертън - но финалното 5:1 стигна само за пето място и Лига Европа. "Артилеристите" дръпнаха с голове на Габриел Мартинели и Едуард Нкетиа, а Дони ван де Бек върна едно попадение за тима от Ливърпул. Седрик, Габриел и Йодегор вкараха другите голове за Арсенал.

Лийдс се спаси драматично във Висшата лига за сметка на Бърнли. "Белите" победиха с 2:1 Брентфорд като гости след гол на Рафиня от дузпа десет минути след началото на второто полувреме. Домакините изравниха чрез Серхи Канос, но в добавеното време Харисън донесе успеха на изстрадалия Лийдс срещу останалия с човек по-малко на терена Брентфорд.

Друг Юнайтед - Нюкасъл, направи голяма услуга на Лийдс Юнайтед, като победи Бърнли с 2:1 с две попадения на Калъм Уилсън. Така "свраките" играха феърплей в желанието си да завършат в Топ 10. Максуел Корне върна един гол за домакините.

Манчестър Юнайтед загуби гостуването си на Кристъл Палас с 0:1 с гол на Вилфред Заха преди почивката. "Червените дяволи" обаче ще играят в Лига Европа, като за това трябва да благодарят на Брайтън, който се наложи над Уест Хем с 3:1. Уелтман, Грод и Уелбек бяха точни за Брайтън, Уест Хем бе повел чрез Михаил Антонио. "Чуковете" ще бъдат представители на Англия в Лигата на конференциите.

Челси се наложи трудно над изпадналия Уотфорд с 2:1. Кай Хаверц и Рос Баркли в добавеното време вкараха за "сините", Гослинг бе изравнил междувременно за гостите.

Лестър завърши сезона с бой 4:1 над Саутхямптън - разписаха се Джеймс Мадисън, Джейми Варди и два пъти Айосе Перес. "Лисиците" завършиха на осмо място в класирането, Джеймс Уорд-Прауз вкара за "светците" от дузпа.

Във Висшата лига от новия сезон ще играят първита два отбора в крайното класиране в Чемпиъншип - Фулъм и Борнмът, а 4 отбора (Хъдърсфийлд, Нотингам Форест, Шефилд Юнайтед и Лутън), играят плейофи за последното място в елита.