0

Б ългария направи 1:1 като в Любляна на Словения, участник на започващото на 14 юни Евро 2024 в Германия. Контролата се игра на слънчево и топло време на ст. "Стожице" при почти 30-градусова жега.

Тя бе последна за нашите преди началото на турнира Лига на Нациите през септември. За словенците мачът също беше последен, но преди началото на Европейското първенство, където те са в група С заедно с Англия, Дания и Сърбия.

Това беше шести мач за Илиан Илиев начело на лъвовете, както и пето равенство. Само преди четири дни България завърши 0:0 с друг участник на Евро 2024 – Румъния, а днес серията без поражение продължи.

Серията на България без загуба срещу днешния съперник продължи вече седми мач. Последната среща преди днешния мач завърши също 1:1, но преди 6 години – през 2018-а година.

Гол от дузпа на капитана Десподов донесе хикс на България в Словения (СНИМКИ)
Словения България Словения България Словения България
58

Българите откриха резултата още в 4-ата минута от дузпа, точно изпълнена дузпа от капитана Кирил Десподов. Крилото на ПАОК (Солун) навлезе от дясно, финтира Бийол, който го препъна и реферът от Турция показа бялата точка. Десподов не сбърка и прати вратаря Облак в обратната посока на изстрела си.

Словенците обаче вдигнаха темпото и успяха бързо-бързо да изравнят. В 14-ата минута Андраж Шпорар изравни с глава след заучено положение от ъглов удар. Центрирането от дясно беше продължено на задна греда от Ян Млакар, топката стигна до изпуснатия абсолютно сам Шпорар, който от упор с глава заби 1:1 през плонжа и тялото на Вуцов.

Последва възможност за България в 21-ата минута след центриране от ъглов удар. Десподов центрира, Георги Костадинов с глава обаче стреля на сантиметри от страничната греда. Преди това и Петров стреля с глава, но слабо във вратаря.

Словенците също имаха възможност за втори гол в 33-ата минута. Звездата им Бенямин Шешко излезе сам срещу вратаря пас през централните защитници на Ян Млакар. Този път обаче вратаря Вуцов излезе предвидливо и спаси.

Bторото полувреме започна очаквано с натиск на словенците, а в 53-ата минута създадоха и много опасно положение. Карничник центрира от дясно, Атанасов леко отклони топката и подлъга Шешко. Ян Млакар стреля след това над гредата. Десет минути по-късно дойде и българският отговор.

Капитанът Кирил Десподов тръгна на скорост на самостоятелен пробив през центъра и стреля мощно до гредата, но стражът на домакините Облак се разтегна максимално и извади сигурен гол.

Двамата треньори направиха доста смени, което се отрази малко по-добре при словенците от гледна точка на владеене на топката. Но в българите имаха отлична възможност отново. Радослав Кирилов влезе от ляво, финтира Карничник, но завършващият му изстрел беше крайно неточен.

Буквално в последната минута на добавеното време Филип Кръстев получи добра топка на около 10-12 метра, тръгна срещу вратаря на словенците, но ударът му беше много, много слаб.

Така след двата ранни гола съперниците си стиснаха ръцете за хикс: домакините в очакване на серозните мачове на Евро 2024, нашите - в очакване на лятната почивка.