Х ана Хамптън, вратарката на Англия, която спечели Европейското първенство, въпреки лошото си зрение, никога не се отказа да следва мечтата си.
Хана по рождение е с очно заболяване, кривогледството й донесе многобройни контузии на вратата, но нищо не я спря към професионалния спорт. Те дори ѝ помогнаха да върви по пътя си.
Накрая Клоуи Кели изстреля Англия до титлата на Европейското първенство с последната дузпа за 3:1 срещу Испания на стадиона в Базел, Швейцария (1:1 в редовното време и продълженията).
Но тя трябва да сподели статута на героиня с вратарката Хана Хамптън. Която спаси две дузпи на испанските световни шампионки и проправи пътя за „лъвиците“ към победата.
Всеки, който е видял тези сцени, едва ли ще повярва, че 24-годишната шампионка е родена с кривогледство и страда от разстройство на възприятието за дълбочина.
Което означава, че има проблеми с преценката на разстоянията. Три операции като дете само частично облекчават проблемите.
Хамптън е на единадесет години, когато лекарите ѝ казват, че никога няма да бъде професионална спортистка.
Предупреждение, което тя отказва да приеме. От 2017 г. Хана е в английската Висша лига, първо за Бирмингам Сити, след това за Астън Вила, а от 2023 г. за Челси.
Там тя спечели домашния требъл от лигата, Купата и Купата на лигата миналия сезон.
Поради проблемите си с очите, Хамптън е получавала многократни контузии през годините.
Ако ръцете ѝ не са били насочени правилно, топките са я блъскали по лицето, причинявайки кръвотечение от носа и счупени пръсти.
Сега зрителното ѝ увреждане вече не я засяга на вратата. В медицината има термин за това: неврална пластичност, т. е. способността на мозъка постоянно да се адаптира и променя чрез преживявания, например и след контузии.
Което може да доведе до образуването на нови връзки между нервните клетки.
Хамптън е коригирала позицията на ръцете си и е научавала по нещо ново всеки път.
На терена нейните резки, много прецизни и дълги пасове са особено забележителни.
Силната ѝ работа с краката се дължи до голяма степен на предишната ѝ позиция на нападател; тя не е пазила, докато не е навършила 12 години.
Извън терена Хамптън е посланик на Детската болница в Бирмингам, където е била лекувана.
Тя иска младите момичета и момчета да видят, че увреждането не е задължително да бъде пречка.
„Казаха ми, че не трябва да играя футбол, но го правя и играя футбол на едно от най-високите нива, които можеш да постигнеш“, каза Хамптън пред The i Paper.
„Винаги има надежда!“
Източник: „Шпигел“