0

Т рехо и Иси Паласон от Райо Валекано са част от колекцията на най-смешните футболни изцепки с дузпата си в две действия, която изпълниха левашки в мача с Жирона в Ла Лига, завършил 2:2.

При резултат 2:1 за Райо в 41-ата мин. Мадридчани получиха право да изпълня дузпа след като Иси и Трехо вкараха по един гол за отбора си до този момент.

Трехо стреля, но вратарят на Жирона Гасанига парира удара му. Реферът Фуертес обаче нареди изпълнението да бъде повторено тъй като имаше играчи на Жирона в пеналта преди удара.

И тогава двамата решиха да се изхитрят с необичайна дузпа: Трехо се засили, стигна до топката, но вместо да стреля, само я бутна към дотичалия като стрела Иси, само че вратарят не спеше и излезе бързо да намали ъгъла, така играчът на Райо ритна над гредата в аут.

Като наказание за изпортения наказателен удар Жирона изравни 2:2 чрез Циганков в 52-ата мин.

В. „Марка“ припомня, че „изобретател“ на този тип разрешени от правилника дузпи е легендарният футболист и треньор Йохан Кройф.

През декември 1982 г. в мач между Аякс и Хелмонд Спорт той тръгна да бие дузпа, когато докосна топката наляво, за да получи пас от дотичалия си съотборник Йеспер Олсен и в крайна сметка отбеляза леко на шашнатия вратар.

Безпрецедентен жест, влязъл в учебниците и историята на футбола.

В Испания са го правили успешно Лео Меси и Луис Суарес в Барселона на 14 февруари 2016 г. срещу Селта.

При 3:1 за каталунците двамата приятели решиха да направят малко шоу след като Джони фаулира Лео в пеналта и бе отсъдена дузпа. Меси само подаде напред за Луис Суарес и той закова 4:1.

Иначе в друг от днешните мачове от 26-тия кръг в Ла Лига Селта Виго се наложи с 3:0 като гост срещу Еспаньол. Галисийците поведоха в резултата чрез Габриел Вейга в 26-ата минута на срещата след асистенция на Карлес Перес.

В последните секунди на първата част Яго Аспас се разписа от дузпа, отсъдена за нарушение в наказателното поле на Леандро Кабрера.

В 82-ата минута Карлес Перес също вкара и даде спокойствие за гостите от Виго. Те се намират на десето място във временното класиране.

Каталунците, които са на 16-та позиция в Примера дивисион, реализираха почетен гол чрез Хосе Грагера три минути преди изтичане на редовното време на двубоя.

По-късно тази вечер Атлетико Мадрид приема Валенсия, а в неделя лидерът в класирането е домакин на шампиона от миналия сезон Реал Мадрид.