0

С два гола на Букайо Сака и един на Габриел Мартинели Арсенал победи с 3:2 Ливърпул в мач с постоянно догонване в резултата и се върна на върха във Висшата лига на Англия.

Дербито от десетия кръг на английското първенство оправда очакванията и предложи интересни моменти през всички 90 минути. За разлика от предишни сезони, когато бяха считани за меки и кекави, този път "топчиите" не клекнаха от двете изравнявания в резултата, гониха до дупка победата и дори бяха готови да се хванат за гушите със съперниците, което не бе виждано от времето на "непобедимите" и бандата около легендарния капитан Тони Адамс.

Арсенал поведе в резултата още в 58-мата секунда на срещата с гол на Мартинели, който се измъкна зад гърба на отбраната на "артилеристите" и с диагонален удар матира Алисон Бекер за 1:0.

Домакините продължиха да създават опасност след опасност пред вратата на съперника си, но в 34-тата минута мърсисайдци изравниха. Луис Диас стигна до една изритана напред топка, намери Даруин Нунес и централният нападател на гостите вкара за 1:1.

Секунди преди почивката обаче Арсенал отново поведе. Мартинели пусна диагонално центриране по земя и оставеният непокрит на задната греда Сака не сбърка за 2:1.

На почивката мениджърът на гостите Юрген Клоп опита да внесе промени в играта на тима си с пускането на Роберто Фирмино и това даде резултат. Именно бразилецът бе точен в 53-тата минута, като се измъкна отляво и с инстинктивен удар с левачката прати топката до лявата греда на вратата на Рамсдейл – 2:2.

Арсенал се добра до победата в 76-ата минута, когато Сака вкара от дузпа. Наказателният удар бе отсъден за нарушение на Тиаго Алкантара срещу Габриел Жезус, като решението на главния съдия Майкъл Оливър бие прието с бурно негодувание от страна на играчите на гостите.

В последния четвърт час на мача Ливърпул опита да изравни за трети път, но защитата на Арсенал, подпомогната от самоотверженото тичане на целия отбор, се справи с всички опасни ситуации.

С победата лондончани събраха 24 точки и изпреварват с една точка шампиона Манчестър Сити и с четири Тотнъм. Ливърпул е на десето място с 10 точки, но и с мач по-малко от лидера в класирането.

Висша лига, 9-ти кръг, неделя:

Арсенал - Ливърпул 3:2

Ст. "Емирейтс"

АРСЕНАЛ:Рамсдейл, Уайт, Салиба, Габриел Магаляес, Томиясу; Партей, Гранит Джака, Букайо Сака (90 Фабио Виейра), Йодегор (82 Тиърни), Габриел Мартинели, Габриел Жезус (90 Нкетия); мениджър Микел Артета

ЛИВЪРПУЛ: Алисон Бекер, Аликзандър-Арнолд (46 Джо Гомес), Матип (69 Конате), Ван Дайк, Цимикас; Тиаго Алкантара, Хендерсън, Диого Жота (81 Елиът), Салах (69 Фабиньо), Луис Диас (46 Фирмино), Дарвин Нунес; мениджър Юрген Клоп

по-късно днес: Евертън - Манчестър Юнайтед

От събота: Борнмът - Лестър               2:1, Челси - Улвърхемптън           3:0, Манчестър Сити - Саутхемптън    4:0, Нюкасъл - Брентфорд             5:1, Брайтън - Тотнъм                0:1

в понеделник: Нотингам Форест - Астън Вила

1. Арсенал             9 8 0 1  23:10  24 точки
 2. Манчестър Сити      9 7 2 0  33:9   23
 3. Тотнъм              9 6 2 1  20:10  20
 4. Челси               8 5 1 2  13:10  16
 5. Нюкасъл             9 3 5 1  17:9   14
 6. Брайтън             8 4 2 2  14:9   14
 7. Манчестър Юнайтед   7 4 0 3  11:14  12