0

А рсенал лесно се класира за осминафиналите в Шампионската лига, които ще се играят през пролетта на 2024-а година, след като кръг преди края събра 12 точки и спечели група В. "Артилеристите" съсипаха с 6:0 френския Ланс и на 12-и декември ще гостуват на ПСВ Айндховен.

По-рано днес нидерландците взеха успеха с 3:2 като гости на Севиля и имат 8 точки.

Арсенал зашемети Ланс с петарка още първото полувреме с петима голмайстори - Кай Хаверц, Габриел Жезус, Букайо Сака, Габриел Мартинели и Мартин Йодегор показаха точен мерник и убиха интригата.
Бразилецът с италиански паспорт Жоржиньо от дузпа четири минути преди края на редовното време оформи крайния резултат – 6:0.

В група С Реал (Мадрид) прекърши Наполи с 4:2 и постигна пета победа. "Белия балет" и Манчестър Сити единствени имат пълен актив в своите групи кръг преди края.

Футболистите на Карло Анчелоти имаха известни затруднения и дори трябва да благодарят на пропуските на италианците, че не изоставаха в резултата.

Но 19-годишният аржентинец Николас Пас Мартинес реши мача с чудесно отиграване шест минути преди края. Хоселу в 4-ата минута на добавеното време само оформи крайния резултат.

Шампионите на Италия ще трябва да се преборят за класирането си на 12-и другия месец на своя стадион "Диего Марадона" срещу португалците от Брага, които днес завършиха само 1:1 с Унион (Берлин).

Джовани Симеоне откри резултата на "Сантяго Бернабеу" в полза на Наполи в 9-ата минута, но само две минути по-късно Родриго изравни след центриране на Брахим Диас.

Джуд Белингам направи пълен обрат в 22-ата, но веднага след началото на втората част Наполи отново удари. Франк Замбо Ангиса възстанови равенството, а след това 2:2 положенията бяха и пред двете врати.

Младият Нико Пас обаче влезе от пейката, отне топката, финтира два пъти Йенс Каюсте и с прецизен удар преодоля вратаря Алекс Мерет.

Италианският страж успя да отбие топката, но не достатъчно солидно, за да я спре по пътя към мрежата. За младото момче това е първо попадение с екипа на мъжкия тим на Реал.

В 4-ата минута на добавеното време домакините стигнаха до четвърти гол чрез Хоселу. За него това е първи гол в Шампионската лига, след като на празна врата засече центриране на Белингам от ляво.

В другата среща от групата Унион (Берлин) дори можеше да се поздрави и с първа победа, след като Сику Ниакате от Брага беше отстранен с червен картон още в 31-ата минута.

Германците откриха резултата в 42-ата минута чрез Робин Гозенс, който получи подаване в малкия пеналт и се разписа с мощен удар с левия крак.

Но Алваро Джало изравни в 51-ата минута след чудесна асистенция на Рикардо Орта, свалил му топката с глава.

В група А серията на Байерн (Мюнхен) от 17 поредни победи в груповата фаза на турнира приключи с нулево равенство у дома с ФК Копенхаген.

Две минути преди края баварците можеха и да страдат, но вратарят им Мануел Нойер спаси две 100-процентови положения на норвежеца Мохамед Елюнуси и шведа Рони Барджи.

Датчаните събират 5 точки и имат миниатюрно предимство в битката за 2-ата позиция. В последния кръг те ще приемат Галатасарай в директен сблъсък за място на осминафиналите. И двата отбора са с по 5 точки, а зад тях е Манчестър Юнайтед с 4.

В група D продължаващите напред бяха ясни и преди днешните мачове. Реал Сосиедад държи първото място с 11 точки и два гола по-добра голова разлика от Интер (Милано), също с такъв актив.
Баските от Сан Себастиян завършиха 0:0 Ред Бул Залцбург.

Бенфика пропусна първа победа, въпреки че поведе с 3:0 на Интер. Жоао Марио заби хеттрик в 5-ата, 13-ата и 34-ата минута.

Гостите от Милано изравниха през втората част. Марко Арнаутович (51), Давиде Фратези (58) и дузпа на Алексис Санчес в 72-ата разделиха точките.