0

Р ома спечели за първи път този сезон в Серия А, като взетият под наем от Челси Ромелу Лукаку и Пауло Дибала бяха сред голмайсторите при победа със 7:0 над Емполи на „Олимпико“.

Джалоросите започнаха мача в зоната на изпадащите, но си осигуриха огромна домакинска победа, която се равнява на рекордната победна разлика в съвременен мач от Серия А.

Лукаку, който се присъедини под наем от Челси това лято, вкара първия си гол за клуба, а хората на Жозе Моуриньо се изкачиха от 18-то на 12-о място.

Домакините взеха удобна преднина през първото полувреме благодарение на точна дузпа на Дибала, удар с глава на Ренато Санчес и автогол на Алберто Граси.

Аржентинският национал Дибала добави класен четвърти удар след почивката и удари напречната греда от пряк свободен удар, преди Браян Кристанте да нанесе петия точен удар от далечна дистанция.

След това Лукаку направи 6:0, а Джанлука Манчини довърши разгрома със седмия.

Треньорът Жозе Моуриньо и неговите играчи бяха критикувани, след като спечелиха една единствена точка от първите си три мача, като формата им беше затруднена от контузии на Крис Смолинг, Хусем Ауар, Лоренцо Пелегрини и Тами Ейбрахам.

Иранският нападател Сардар Азмун също направи своя дебют за клуба, заменяйки Лукаку.

Резултатът изравнява осемте предишни победи със 7:0 в Серия А, откакто бяха въведени три точки за победа през 1994 г.

Една от тях дойде и на „Стадио Олимпико“ през ноември 2006 г., когато Рома победи Катания под ръководството на настоящия селекционер на Италия Лучано Спалети.

Никой италиански отбор не е печелил с повече от седем гола, откакто Ювентус победи Интер Милано с 9:1 у дома през април 1961 г., а Рома има 8:0 над Наполи две години по-рано.

„Вълците“ също спечелиха с 9:0 у дома срещу Кремонезе през октомври 1929 г., но общият рекорд за най-голям разгром остава победата на Торино с 10:0 у дома срещу Алесандрия през май 1948 г.

Моуриньо, който се оплака заради отсъстващите му играчи преди мача, за последно триумфира с толкова голям резултат, когато изведе Реал Мадрид до домакинска победа с 8:1 над Алмерия през май 2011 г.