0

С голове на двете си португалски попълнения – адашите Жоао Кансело и Жоао Феликс, Барселона докопа обрат 2:1 над Порто у дома и с 12 точки е начело в група Н кръг преди края. Зад каталунците с по 9 точки са Порто и Шахтьор Донецк, който по-рано победи Антверпен в Хамбург, те се срещат в последния кръг на 13 декември на „До Драгао“ в пряк двубой за второто място и продължаване напред в ШЛ.

Стар познайник на Барса – бившият централен защитник на Реал Мадрид Пепе, изведе Порто напред в 30-ата мин., но Жоао Кансело само след 2 мин. изравни 1:1. Жоао Феликс с асистенция на Кансело закова 2:1 в 57-ата, оказало се победно.В последния кръг Барса гостува на последния в групата Антверпен, който няма нито една точка.

Големият скандал бе дузпата на "Парк де Пренс", с която в 97-ата мин. ПСЖ докопа 1:1 срещу Нюкасъл Юнайтед в най-напечения мач в група F. Гостуващите "свраки" откриха чрез Исак, но спорния наказателен удар, реализиран от Мбапе, оставя шансове на парижани да преминат в следващия кръг, но без да зависят от резултата от своя мач в последния кръг - в Дортмунд срещу класиралата се Борусия (с 10 точки в група F). Вторият е "саудитският" Нюкасъл, който, с точка повече от парижани, приема вкъщи Милан, който падна 1:3 у дома срещу Борусия Дортмунд.

Оливие Жиру пропусна дузпа в полза на "росонерите" още в шестата минута, а само четири минути след това Марко Ройс откри резултата в полза на германския отбор от дузпа за нарушение в пеналта на Давиде Калабрия, който асистира на Самуел Чуквуезе за изравнителния гол в 37-ата минута.

В 59-ата минута Джейми Биноу-Гитънс беше изведен от Марсел Забитцер и с точен удар отново даде аванс на Дортмунд с един гол. Само 12 минути след това Карим Адейеми реализира третия гол във вратата на Милан след подаване на Марко Ройс.

Борусия също се класира за осминафиналите в Лигата, като има актив от 10 пункта на първо място. Милан е на четвърто място с 5 точки.

В група G шампионът Манчестър Сити се измъчи зверски през първото полувреме у дома срещу РБ Лайпциг - и в играта, и в резултата: Лоис Опенда набута 2 гола на "Етихад" за обещаващ аванс на гостите с 2:0.

Всичко се обърна надолу с главата след почивката: Сити се вдигна, намали чрез Хааланд в 54-ата мин., изравняването дойде с гол на Фоудън (70-ата мин.), за да дойде победното 3:2 от световния шампион Хулиан Алварес в 87-ата мин., който вдигна на крак публиката на "Етихад".

В другата среща Йънг Бойс победи с 2:0 пред собствена публика Цървена звезда след автогол на Коста Неделкович в осмата минута и попадение на Люин Блум точно 20 минути след това.

Швейцарците ще играят в Лига Европа през пролетта, докато сърбите отпадат от евротурнирите.

В група Е Атлетико Мадрид победи с 3:1 Фейенорд в Ротердам благодарение на два автогола - на Геертруида (14-ата мин.) за 0:1 и на Сантяго Хименес в 81-ата за 1:3. "Дюшекчиите" също отбелязаха - Ермосо направи 0:2 в 57-ата мин., преди Виефер да намали 1:2 20 мин. по-късно. Победата на Атлетико бе добре дошла и за Лацио, който също се класира един кръг по-рано за фазата на елиминациите в ШЛ.

Фейенорд ще играе в Лига Европа през пролетта след допуснатото поражение срещу Атлетико

Шампионска лига, групова фаза, 5-ти предпоследен кръг, вторник:

Група Е

Лацио – Селтик 2:0; Фейенорд – Атлетико Мадрид 1:3; класиране: Атлетико М 11, Лацио 10, Фейенорд 6, Селтик 1; в последния кръг (13 декември): Атлетико Мадрид – Лацио, Селтик – Фейенорд.

Група F

Милан – Борусия Дортмунд 1:3, ПСЖ – Нюкасъл 1:1; класиране: Борусия Д 10 точки, Нюкасъл 7, ПСЖ 6, Милан 5; в последния кръг (13 декември): Борусия Дортмунд – ПСЖ, Нюкасъл – Милан.

Група G

Манчестър Сити – РБ Лайпциг 3:2, Йънг Бойс – Цървена звезда 2:0; класиране: Манчестър Сити 15 т., РБ Лайпциг 9, Йънг Бойс 4, Цървена звезда 1; в последния кръг (13 декември): Цървена звезда – Манчестър Сити, РБ Лайпциг – Йънг Бойс.

Група Н

Шахтьор Донецк – Антверпен 1:0, Барселона – Порто 2:1; класиране: Барселона 12, Порто 9, Шахтьор Донецк 9, Антверпен 0; в последния кръг (13 декември):  Порто – Шахтьор Донецк, Антверпен – Барселона.