0

К ралят на Лига Европа Севиля ликува за седми път в турнира! Този път испанците надделяха след дузпи срещу Рома, водени от Специалния Жозе Моуриньо. Двубоят се игра на феноменалния стадион "Пушкаш Арена" в Будапеща и завърши 1:1 в редовното време. При дузпите обаче испанците бяха много по-точни и заслужено ликуваха!

Срещата започна с положение за Рома, като от точката на дузпата Леонардо Спинацола стреля добре, но вратарят на испанците Ясин Буну изби. В 31-та минута Жозе Моуриньо поиска дузпа за предполагаемо нарушение на Неманя Гудел срещу Тами Ейбрахам. След проверка с ВАР, но не на монитора, обаче се оказа, че нарушение няма.

По-силното начало на Рома логично доведе до гол в 35-ата минута. Негов автор беше Пауло Дибала, чието участие във финала беше под въпрос. Той бе изведен от Джанлука Манчини с пас през центъра, напредна и без напрежение отбелза. Играчите на Севиля искх нарушение преди подаването, но реферът Антъни Тейлър не уважи техните претенции.

Севиля можеше да изравни в продължението на първата част. Хърваткият ветеран Иван Ракитич стреля добре с левия крак, но нямаше късмет и топката се отби в гредата.

Втората част запосна с опасен удар на Алекс Телеш, който баче не намери целта. Нямаше обаче какво да спаси Рома в 55-ата минута. Тогава Хесус Навас центрира отдясно, а Джанлука Манчини, в опит да изпревари Ен-Несири, си отбеляза автогол - 1:1.

Рома можеше бързо да си върне преднината, но Ясин Буну изби опасен удар на Крис Смолинг, а при добавката Ибанес не стреля добре. В 76-ата минута реферът Антъни Тейлър даде дузпа за Севиля за нарушение на Ибанес срещу Лукас Окампос. След справка с ВАР монитора обаче най-тежкото наказание бе отменено. Последваха претении на Рома за дузпа в тяхна полза за игра с ръка на Фернандо. Реферът от Англия обаче остана безмълвен. Последва голям пропуск на Андреа Белоти. В продължението на срещата Фернандо стреля по земя от около 25 метра, но в аут.

Така, след като двата тима не успяха да си вкарат отново срещата отиде в продължения.

В първите 15 минути и двата тима действаха предпазливо и положения липсваха. Същото беше и през второто продължение, в което нервите взеха връх и Жозе Моуриньо беше в епицентъра на събитията на няколко пъти с гневни избухвания. В 130-ата минута на мача удар на Крис Смолинг кацна върху напречната греда. Мачът в Будапеща се игра общо 147 минути с всички продължения!

Така се стигна до дузпите.При тях Окампос даде преднина на Севиля, а Кристанте направи 1:1 от бялата точка. Ерик Ламела бе точен за 2:1, а след това удар на Джанлука Манчини бе спасен с крак от Буну. Иван Ракитич изведе испанците с 3:1, а след това Рожер Ибанес удари греда след намеса на мароканския страж. Купата на Севиля донесе световният шампион с Аржентина Гонсало Монтиел - 4:1!

СЪСТАВИТЕ

Севиля: Ясин Буну – Хесус Навас (К) (95 - Гонсало Монтиел), Лоик Баде, Неманя Гудел (120+6 - Маркао), Алекс Телеш (95 - Рекик) – Фернандо (120+8 - Жоан Жордан), Иван Ракитич – Лукас Окампос, Оливер Торес (46 - Сусо), Браян Хил (46 - Ерик Ламела) – Юсеф Ен-Несири

Треньор: Хосе Луис Мендилибар

Рома: Руи Патрисио – Рожер Ибаньес, Джанлука Манчини, Крис Смолинг – Леонардо Спинацола (106 - Маркос Йоренте), Браян Кристанте, Неманя Матич (120 - Едоардо Бове), Зеки Челик (91 - Никола Залевски) – Лоренцо Пелегрини (К) (106 - Стефан Ел Шаарауи), Тами Ейбрахам (75 - Андреа Белоти), Пауло Дибала (68 - Жоржиньо Вайналдум)

Треньор: Жозе Моуриньо

Стадион: "Пушкаш Арена", Будапеща

Съдия: Антъни Тейлър (Англия)