0

Н ационалният вратар на България Димитър Митов изигра силен мач, за да може неговият Абърдийн да постигне впечатляващ почти обрат – 2:2, при гостуването на хайлендъра на шотландския футбол Селтик в 8-ия кръг на Висшата лига.

Пред погледа на своята клубна легенда сър Алекс Фъргюсън, чиято знаменита мениджърска кариера минава през славен престой при „доновете” в периода 1978/1986, те записаха 10-ата си поредна среща във всички турнири без загуба и фактически първи равен през сезона.

В шампионата Абърдийн и Селтик са с еднакви показатели – по 7 победи и 1 хикс, и са лидери в класирането.

Въпреки че допусна 2 гола, при това 4 дни след като северноирландците го ушиха с 5 в Лигата на нациите, Митов имаше ключови намеси, с които остави съотборниците си в играта и получи суперлативи в шотландските медии.

Селтик поведе с 2:0 след японски голове на Рео Хатате и Кього Фурухаши съответно в 24-ата и 27-ата минута. През втората част обаче словенецът Естер Соклер реализира за 1:2, а след час игра Греъм Шийни бе точен за крайното 2:2. В 70-ата минута попадение на родения в Лисабон национал на Кабо Верде бе отменен от ВАР заради игра с ръка, иначе обратът за Абърдийн ставаше пълен.

В самия край Митов спаси великолепно удар с глава на Адам Айда.