0

Ш ведският нападател Александър Исак вкара два гола, а Нюкасъл победи с категоричното 3:0 Съндърланд в северняшкото дерби на Купата на Английската футболна асоциация (ФА) – ФА Къп.

Нюкасъл доминираше от старта на мача и "свраките" направиха три големи пропуска чрез Шон Лонгстаф в първия половин час.

Гостите поведоха в северняшкото дерби в 35-та минута, когато Бруно Гимараеш подаде на Жоелинтон по фланга, той центрира, а "петицата" на "черните котки" Даниел Балард изпрати топката в собствената си врата.

Нюкасъл отбеляза втория гол след едва 30 секунди игра през втората част. Мигел Алмирон отне топката от защитник на Съндърланд в наказателното поле и подаде на Александър Исак, който бе точен от близо разстояние.

Пак той закова от дузпа крайното 3:0 в 90-ата мин. за луд кеф на шумната Toon Army, агитката на Нюкасъл. Нарушението за наказателния удар извърши каръкът на мача Даниел Балард, който със засилка направо помете в пеналта Гордън, заради когото в 66-ата мин. двата отбора се хванаха за гушите пред вратата на Съндърланд.

Елитният Борнмът стопи пасив от два гола през второто полувреме и врътна 3:2 Куинс Парк Рейнджърс за ФА Къп. Рейнджърс дръпна в края на първото полувреме с голове на Армстронг и Линдън Дайкс.

Борнмът, 12-и във Висшата лига след 19 мача, преобърна всичко в рамките на 20 минути след почивката. Маркъс Таверниер отбеляза първото попадение в 49-та минута, а девет по-късно Кийфър Муур изравни резултата. Джъстин Клуйверт, привлечен от Рома през лятото за около 10 милиона евро, шибна победното попадение 3:2 в 69-ата минута, възползвайки се от втора асистенция на Филип Билинг.

Драматична победа 4:2 постигна и Брайтън, който допусна първия гол в Стоук. Ян Пол ван Хеке вкара в собствената си врата в 16-ата минута, но неговите съотборници Первис Еступинян и Люис Дънк се разписаха преди и след почивката за 2:1.

Стоук Сити изравни отново чрез Люис Бейкър от дузпа за игра с ръка на Дънк, но "грънчарите" нямаха сили за повече. Жоао Педро даде преднина на Брайтън в 71-та минута, а девет по-късно Ван Хеке се реабилитира за автогола с асистенция за втория гол на бразилския нападател.

Купа на Англия, трети кръг (1/32-финали), събота:

Милуол - Лестър Сити 2:3, Мейдстън Юнайтед - Стивънидж 1:0, Ковънтри Сити - Оксфорд Юнайтед 6:2, АФК Уимбълдън - Ипсуич Таун 1:3, Съндърланд - Нюкасъл Юнайтед 0:3, Уотфорд - Честърфийлд 2:1, Стоук Сити - Брайтън 2:4, Саутхемптън - Уолсол 4:0, Куинс Парк Рейнджърс - Борнмът 2:3, Плимът Аргайл - Сътън Юнайтед 3:1, Норич Сити - Бристъл Роувърс 1:1, Нюпорт Каунти - Истлий 1:1, Хъл Сити - Бирмингам Сити 1:1, Джилингам - Шефилд Юнайтед 0:4, Блекбърн Роувърс - Кембридж Юнайтед 5:2.

Късни мачове в събота: Челси - Престън Норт Енд, Мидълзбро - Астън Вила, Шефилд Уензди - Кардиф Сити, Суонзи Сити - Моркамб.

От вчера: Тотнъм - Бърнли 1:0, Фулъм - Родъръм Юнайтед 1:0, Брентфорд - Улвърхемптън 1:1; в четвъртък: Кристал Палас - Евертън 0:0.