0

Т ри отбора се класираха за финалната фаза на Евро 2024 след днешните квалификации. Това са Франция, Португалия и Белгия.

„Петлите“ победиха Нидерландия с 2:1 с два гола на капитана си Килиан Мбапе. Той бе точен в 7-ата и в 53-ата минути, като особено вторият му гол бе истински шедьовър . С него Мбапе изпревари легендата на френския футбол Мишел Платини, като вече има с един гол повече от него – 42 в 72 мача. Килиан е 4-и във вечната листа на голмайсторите след Антоан Гризман (44), Тиери Анри (51) и лидера Оливие Жиру (54).

За Нидерландия дебютантът Куилиндши Хартман върна едно попадение в 84-тата минута, но за повече нямаше време.

След спечелените трите точки Франция е с максимален актив от 18 и е почти недостижим на върха в група B. Втори е Гърция, който има 12 точки, след като срази Република Ирландия като гост.
„Лалетата“ ще трябва да изиграят решаващ мач с Гърция за второто място в групата след седмица.

Португалия победи Словакия с 3:2 и също си гарантира място на европейските футболни финали през следващата година.

Попаденията за "мореплавателите" отбелязаха Гонсало Рамош (18) и Кристиано Роналдо (29, 72), като едното му попадение дойде след точно отбелязана дузпа. За гостите точни бяха защитникът Давид Ханчко (69) и Станислав Лоботка (80).

Победата даде аванс от 10 точки на Португалия пред третия в класирането Люксембург, който направи грешна стъпка срещу тима на Исландия и вече дори теоретично няма как играчите от Иберийския полуостров да попаднат извън първите две места, които дават право на участие на големия форум в Германия през идната година.

Голямата новина за домакините бе завръщането на Кристиано Роналдо сред титулярите. Звездата на “мореплавателите” бе извън отбора в предходните няколко мача, но сега положението бе различно и бившият играч на Манчестър Юнайтед, Реал Мадрид и Ювентус се върна в игра.

Третият класирал се отбор е на Белгия, който спечели изключително драматична победа с 3:2 като гост над Австрия.

Възпитаниците на Доменико Тедеско успяха да постигнат преднина от три попадения чрез два гола на Доди Лукебакио (12, 55) и един на Ромелу Лукаку (58), но допуснаха два гола на Конрад Лаймер (72) и Марсел Забитцер (84-дузпа), а от 78-ата минута трябваше да се справят с десет души на терена. В крайна сметка обаче младият състав на "червените дяволи" удържа преднината си и си осигури участие на Евро 2024

Естония – Азербайджан 0:2
0:1 Торал Байрамов 9, 0:2 Рамил Шейдаев 45+4 (д)

Австрия – Белгия 2:3
0:1 Доди Лукебакио 12, 0:2 Доди Лукебакио 55, 0:3 Ромелу Лукаку 58, 1:3 Конрад Лаймер 72, 2:3 Марсел Забитцер 84 (д)

Група J:

Исландия - Люксембург 1:1
1:0 Ори Оскарсон 23, 1:1 Жерсон Родригес 46

Лихтенщайн - Босна и Херцеговина 0:2
0:1 Амар Рахманович 14, 0:2 Мирослав Стеванович 41

Португалия – Словакия 3:2
1:0 Гонсало Рамош 18, 2:0 Кристиано Роналдо 29 (д), 2:1 Давид Ханчко 69, 3:1 Кристиано Роналдо 72, 3:2 Станислав Лоботка 80