0

Н ационалният отбор на Грузия се доближи само на една победа от участие на европейското първенство по футбол през 2024 година в Германия.

В полуфиналните плейофи, определящи последните три участника на шампионата, Грузия победи с 2:0 Люксембург и ще очаква Гърция на финала (гърците водят с 4:0 срещу Казахстан на полувремето в другия полуфинал).

И двата гола в срещата вкара Буду Зивзивадзе, а за гостите от Великото херцогство червен картон в 58-мата минута получи централният защитник Максим Шано.

Под проливния дъжд в Тбилиси домакините вкараха по един гол и през двете полувреме и имаха сериозно игрово превъзходство, но мачът можеше да се развие и по съвсем друг начин, ако не беше една ключова намеса на системата за видеоповторения в началото на второто полувреме.

Зивзивадзе успя да открие в 41-вата минута, разписвайки се след лошо изчистено центриране от корнер.

С началото на второто полувреме Люксембург се опъна здраво, а в 55-ата мин. Родригес вкара топката в мрежата на Мамардашвили.

Видеоповторението обаче не само отмени гола, но подсказа и червен картон за Шано за фаул в атака.

Така вместо 1:1 домакините запазиха преднината си в резултата, а и останаха с човек повече на терена.

Грузия използва умело числения си превес, а в 64-тата минута Зивзивадзе вкара и втори гол, с който уби интригата.

Във финалния плейоф Грузия ще бъде домакин на европейския шампион от 2004 г. Гърция.