0

Б арселона победи Жирона с 1:0 в каталунското дерби от 19-ия кръг на испанската Ла Лига. Влезлият като резерва Педри отбеляза единствения гол в 61-а минута и донесе трите точки за тима на Шави във втори пореден шампионатен мач, след като стори това и в двубоя срещу Хетафе преди седмица.

Барса трудно стигна до победата срещу регионалния съперник, който имаше своите ситуации за гол в края на мача.

Роберт Левандовски изтърпя и третия си мач наказание и в негово отсъствие Шави заложи на Ансу Фати. Още в началото Усман Дембеле получи контузия и бе заменен от Педри в средата на първата част.

С голям зор играчите на Шави Ернандес дочакаха последния съдийски сигнал. Удовлетворението на треньора от трите точки бе помрачено от контузията на налагащия се като основен нападател Усман Дембеле. Френският бързак не изкара и едно полувреме и бе сменен принудително в средата на първата част от вкаралия победния гол Педри.

При един спринт за спорна топка със защитник той получи мускулна контузия на левия крак. Дембеле остана няколко минути на терена в опит да продължи, преди да поиска смяна от скамейката в 26-ата мин.

Последната му контузия е от ноември 2021 г., точно когато дойде новият треньор Шави, като оттогава не е имал травми.

Клубът излезе с изявление на полувремето на мача, в което посочи, че французинът има контузия на квадрицепса на левия крак. Предстоят допълнителни тестове, за да се определи периода за възстановяване, но по накуцването му може да се предположи, че контузията не изглежда добре и може да наложи над 3 седмици отсъствие от терена.

Срещу Жирона Барселона традиционно владееше повече топката, но трудно стигаше до опасни ситуации пред вратата на съперника.

В 61-а минута падна единствения гол. Точен бе Педри след асистенция на Жорди Алба.

С успеха Барселона увеличи аванса си на върха пред втория Реал Мадрид на 6 точки преди мача на "белите" срещу Сосиедад в неделя вечер.

Жирона остава 12-и с 21 точки.

Примера дивисион, 19-ти кръг, събота: Кадис - Майорка 2:0, Жирона - Барселона 0:1;

по-късно днес: Севиля - Елче, Хетафе - Бетис;

от петък: Алмерия - Еспаньол           3:1

утре: Валядолид - Валенсия, Осасуна - Атлетико Мадрид, Селта Виго - Атлетик Билбао, Реал Мадрид - Реал Сосиедад

в понеделник: Виляреал - Райо Валекано

1. Барселона       18 15 2  1 37:6   47 точки
 2. Реал Мадрид     17 13 2  2 38:16  41
 3. Реал Сосиедад   18 12 2  4 28:18  38
 4. Атлетико Мадрид 18  9 4  5 27:16  31