0

Р оденият в Лондон преди 26 г. нападател Адемола Лукман се превърна в екзекутор на непобедените в 51 мача „аспирини“ от Байер Леверкузен. Юношата на Чарлтън, който предпочете да играе за първата селекция на Нигерия (след мачове като юношески и младежки национал на Англия), вписа името си в историята на Лига Европа със знаменит хеттрик за Аталанта на финала за крайното 3:0. В Дъблин той се разписа в 12-ата, 26-ата и 75-та мин., с което нокаутира германския шампион.

Лукман, който е спряган за някой от грандовете на Висшата лига като Челси и Ман Юнайтед, стана първият футболист, който вкарва хеттрик на финал в историята на турнира Лига Европа, както и за неговия предшественик Купата на УЕФА.

За Аталанта това е първи значим трофей в историята, след като до момента единствено във витрината им стоеше Купата на Италия от сезон 1962/1963.

Отделно от това, тимът от Ломбардия има и пет загубени финала за същия трофей. Като победител в турнира Лига Европа, тимът на Аталанта печели право да участва в Шампионската лига през новия сезон. Но бергамаските така или иначе имаха квота от местното първенство, тъй като си гарантираха 5-ото място.

В Дъблин синьо-черният отбор от Северна Италия доминираше в огромни периоди от първото полувреме. Старши треньорът им Джанпиеро Гасперини доказа високата си класа и явно беше наредил максимална преса при изнасянето на топката. Спецът не се поколеба да заложи и на много атакуващ стартов състав, който включваше Теун Копмайнерс, Шарл Де Кетеларе, Джанлука Скамака и Адемола Лукман.

Това даде резултат и Аталанта нанесе своя удар в 12-ата минута чрез Адемола Лукман, който беше най-бърз в наказателното поле и посрещна с едно докосване в мрежата центриране отдясно на Давиде Дзапакоста.

Германците опитаха да вдигнат оборотите, но се отчетоха със скромен удар на Йосип Станишич.

Аталанта продължи да доминира и в 26-ата минута Адемола Лукман удвои преднината им. Грешка при изнасянето на топката на Амин Адли позволи на Лукман да докопа топката, а техничният му удар до гредата се оказа неспасяем за вратаря Матей Коварж.

Първата по-сериозна възможност за германците дойде в 35-ата минута чак, но Алехандро Грималдо пропиля този шанс. Три минути по-късно пак Грималдо беше в добра позиция, но този път се засуети.

Две минути преди края Шарл Де Кетеларе изпрати удар от границата на наказателното поле към долния десен ъгъл, но Матей Коварж се справи с блестящ рефлекс.
През второто полувреме се очакваше натиск на Байер, който като догонващ бе спасил много изпуснати мачове, но този път "аспирините" си намериха майстора. Аталанта нокаутира Байер с трети гол. Отново Адемола Лукман вкара, този път с левия крак, много красиво по диагонала, без шанс за вратаря Коварж.

За да стане 3:0 75-ата минута обаче огромна заслуга имаше снажният централен нападател Джанлука Скамака, който подхвана сам контраатака, напредна и подаде на Лукман. Нигерийското крило финтира лесно Тапсоба и разстреля вратаря.

Финал на Лига Европа, сезон 2023/24:

Аталанта Бергамо - Байер Леверкузен 3:0 (2:0);
Стадион "Авива Арена":  47 135 зрители;
Аталанта (Италия): Хуан Мусо, Берат Джимсити, Давиде Дзапакоста (84 - Ханс Хатебур), Сеад Колашинац (46 - Джорджо Скалвини), Исак Хиен, Матео Руджери (90+1 - Рафаел Толой), Теун Коопмайнерс, Едерсон да Силва, Шарл де Кетеларе (57 - Марио Пашалич), Джанлука Скамака (84 - Ел Билал Туре), Адемола ЛукманБайер Леверкузен (Германия): Матей Коварж, Алекс Грималдо (68 - Адам Хложек), Джонатан Та, Едмонд Тапсоба, Джереми Фримпонг (80 - Нейтън Тела), Йосип Станишич (46 - Виктор Бонифейс), Пиеро-Мартин Хинкапи, Гранит Джака, Есекиел Паласиос (68 - Роберт Андрих), Флориан Вирц (81 - Патрик Шик), Амин Адли; Голмайстор 1:0 Адемола Лукмавн 12, 2:0 Адемола Лукман 26, 3:0 Адемола Лукман 75; Главен съдия: Ищван Ковач (Румъния)

Жълти картони: Берат Джимсити, Давиде Дзапакоста, Джанлука Скамака,  Теун Коопмайнерс (Аталанта),
Флориан Вирц, Едмонд Тапсоба (Байер Леверкузен)