0

Н орвежецът Ерлинг Халанд се разписа веднъж при победата на Манчестър Сити с 3:0 над гостуващия Уест Хем в отложен мач от 28-мия кръг английското първенство и с това подобри головия рекорд на Висшата лига.

Бившият играч на Борусия Дортмунд вече има 35 попадения на сметката си, с едно повече от постиженията на Анди Коул от сезон 1993/94 и Алън Шийрър от сезон 1994/95, като те правят това в сезон с 42 мача (първенство с 22 отбора).

До момента Халанд е изиграл 31 мача от 33 за Манчестър Сити, като "гражданите" имат още пет срещи до края в първенството. „Сега ще отида вкъщи да поиграя на видеоигри и ще се наспя“, каза пред журналисти норвежецът, който не разкри кои са любимите му видеоигри: „Срам ме е да кажа!“

Халанд, който може да има още девет мача този сезон, е вкарал колосалните 51 гола във всички турнири и дебне митичния рекорд на Дикси Дийн от 63 гола. На него се приписват 63 гола за Евертън, 60 в лигата, през сезон 1927-28.

Успехът над Уест Хем бе много ценен за футболистите на Пеп Гуардиола, тъй като ги върна и на върха в класирането със 79 точки. Те имат с една повече от втория Арсенал, който е и с мач повече.

През първото полувреме Манчестър Сити не успя да преодолее отбраната на „чуковете“, но през втората част играта се измени изцяло в полза на домакините.

В 50-ата минута Нейтън Аке откри след подаване на Рияд Махрез, а 20 по-късно Халанд удвои.
Крайното 3:0 бе оформено от резервата Фил Фоудън в 85-ата минута.

В другия мач, игран в сряда вечер, Ливърпул спечели с минималното 1:0 при домакинството си на Фулъм. Единственото попадение в мача падна в 39-ата минута, като точен бе Мохамед Салах от дузпа.

Победата бе пета поредна за мърсисайдци във Висшата лига и с нея те събраха 59 точки от 34 мача. "Червените" са пети в класирането, на четири точки за четвъртия Манчестър Юнайтед, който обаче има два мача по-малко.