0

Х ърватия спечели бронзовите медали на световното в Катар, като победи в малкия финал с 2:1 Мароко, другия загубил полуфиналист. Головете паднаха през първото полувреме. Първо "огнените" откриха в 7-ата мин., когато защитникът Гвардиол с глава простреля неспасяемо вратата на африканците след разиграна безупречно триходова комбинация след пряк свободен удар.

Ашраф Дари изравни бързо още в деветата минута. В 42-ата обаче Оршич с изумителен и неуловим за вратаря на мароканците Боно прехвърлящ удар, чукнал вътрешната част на левия дирек, вкара за 2:1, което не бе променено докрая.

Така хърватите заеха третото място на световно първенство за втори път в историята си след бронзовите медали от мондиала във Франция през 1998 г. Тогава "огнените" биха с 2:1 Холандия, сега наречена Нидерландия. Третото място съвсем не е най-доброто класиране на най-футболната нация от бившата страна Югославия - преди 4 г. хърватите завършиха втори след загуба на финала от Франция с 2:4.

Мароканците останаха четвърти в света, но това е най-доброто постижение за африкански отбор, отбелязва БТА.

В състава на Хърватия селекционерът Златко Далич беше направил 5 промени в сравнение с полуфинала срещу Аржентина, загубен 0:3.

Сега на терена се появиха Йосип Станишич, Йосип Шутало, Лавро Майер, Мислав Оршич и Марко Ливая на местата на Йосип Юранович, Деян Ловрен, Борна Соса, Марсело Брозович и Марио Пашалич.

В тима на Мароко също отсъстваха ключови футболисти, като Ромен Саис, Азедин Унаи и Нусеир Мезраи.

В седмата минута при изпълнение на пряк свободен удар Иван Перишич отляво с глава върна чудесно топката към точката за изпъление на дузпа, а там Йошко Гвардиол с плонж с глава препарира вратаря Ясин Буну. Гвардиол стана най-младият голмайстор на Хърватия на световни финали - той се разписа днес на 20 години и 328 дни.

Мароко изравни отново след фаул. Зиеш изпълни, Модрич отклони с глава назад към наказателното поле, където защитникът на мароканците Ашраф Дари с глава отблизо би неспасяемо покрай излезлия късно вратар Доминик Ливакович.

В следващите минути хърватите бяха по-активни, като пробваха няколко далечни удара чрез Мислав Оршич и Андрей Крамарич.

В 42-рата минута Мислав Оршич изведе отново Хърватия напред с изключително изпълнение. Той стреля технично и фалцово в далечния ъгъл на вратаря Буну, който леко чукна топката, колкото тя да рикошира от вътрешната страна на левия дирек на вратата му в мрежата за 2:1.

В 74-ата минута Гвардиол падна в наказателното поле на мароканците и поиска дузпа, но съдията Ал Ясим бе категоричен, че няма. В следващата атака Ен-Несири получи чудесно топка в наказателното поле на хърватите, но вратарят Ливакович излезе и спаси шута му с тяло.

В 87-ата минута голям пропуск за Хърватия направи Матео Ковачич.

В последната минута на добавеното време Юсеф Ел Несири се извиси с глава над Перишич, но прати топката малко над напречната глава и това бе последният шанс на африканците да изравнят.